Władze rejonu iwacewickiego wydały zgodę na wzniesienie pomnika Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie, w muzeum w dawnym majątku jego rodziny - podaje dziś białoruskie Radio Swaboda. Środki na pomnik zebrali społeczni aktywiści w ramach zbiórki internetowej.
Radio Swaboda powołuje się na Hleba Łabadzienkę, jednego z inicjatorów wzniesienia pierwszego na Białorusi pomnika Kościuszki.
Zbiórka odbyła się w ubiegłym roku i w jej trakcie zebrano ponad 22 tys. rubli białoruskich (ok. 38 tys. zł.) Środki te wystarczą na sfinansowanie pomnika i podestu. Autorem projektu jest znany miński rzeźbiarz Henik Łojka.
Początkowo planowano odsłonięcie pomnika 4 lutego, w dniu urodzin Kościuszki, jednak data ta ulegnie przesunięciu i uroczystość odbędzie się pod koniec lutego lub na początku marca.
Улады Івацэвічаў ухвалілі помнік Касьцюшку ў Мерачоўшчынеhttps://t.co/z4rnOaDiiX pic.twitter.com/oa2HLVNc3S
— Радыё Свабода (@svaboda) 23 stycznia 2018
Dotychczas nie powstał na Białorusi ani jeden pomnik Kościuszki. To nie do pomyślenia, by w miejscu urodzin wielkiego człowieka nie było jego pomnika
– powiedział Hleb Łabadzienka.
Robimy to, żeby pokazać, że pamiętamy człowieka, który urodził się w Rzeczypospolitej, Wielkim Księstwie Litewskim, państwie, w którym mieszkaliśmy razem z Polakami, Litwinami, Ukraińcami, które jest naszą wspólną historią
– oświadczył.
Mam nadzieję, ze Polacy będą tu przyjeżdżać i pomyślą, że to dobrze, że w miejscu urodzenia Kościuszki stoi jego pomnik
– dodał.
Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w Mereczowszczyźnie, w dzisiejszym obwodzie brzeskim. Jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych; w 1794 r. stanął na czele powstania przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej walczył także w wojnie o niepodległość USA. W 1796 r. został zmuszony do emigracji przez władze carskie. Koniec życia spędził na emigracji w Solurze w Szwajcarii.
Kościuszko jest uznawany za bohatera w Polsce, USA, na Białorusi i na Litwie.