Ponad 2,5 tys. obywateli Polski skorzystało w lipcu z możliwości bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium ChRL do 15 dni - wynika z ustaleń mediów w Chińskiej Krajowej Administracji Imigracyjnej. Jak przypominamy - zniesienie wiz krótkoterminowych zostało ogłoszone podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach w czerwcu.
"Od czasu wejścia w życie 1 lipca jednostronnej polityki ruchu bezwizowego do końca miesiąca do Chin przybyło 2550 obywateli Polski"
Rzecznik, którego nazwiska nie podano, przyznał, że "ogólnie rzecz biorąc, wdrożenie polityki jednostronnego ruchu bezwizowego miało pewien wpływ na promocję chińsko-polskiej wymiany międzyludzkiej, a liczba przyjazdów rośnie".
W lipcu łączna liczba osób przybywających znad Wisły wyniosła 4641, co oznacza wzrost o 68,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym i osiągnięcie 67,8-proc. poziomu z roku 2019 - wynika z danych chińskiej administracji imigracyjnej.
Polacy, którzy już w pierwszym miesiącu skorzystali z możliwości przyjazdu bez ubiegania się o wizę, podkreślają, że to znacznie ułatwia podróżowanie i zmniejsza koszty.
"W lipcu niespodziewanie przedłużył mi się urlop, a brak konieczności posiadania wizy umożliwił mi kupno biletu na lot już następnego dnia"
Chiński program ruchu bezwizowego umożliwia obywatelom posiadającym zwykłe paszporty podróżowanie do Chin bez wiz na okres do 15 dni w celach biznesowych, turystycznych, rodzinnych i tranzytowych.
W listopadzie ubiegłego roku Chiny wprowadziły na roczny okres próbny ruch bezwizowy dla obywateli Francji, Niemiec, Włoch i Malezji. Z czasem lista ta powiększyła się o kilka państw europejskich, m.in. Irlandię, Szwajcarię i Węgry, a także Australię i Nową Zelandię.
Początkowo władze Chin ogłosiły program polityki bezwizowej na okres próbny do 30 listopada br., ale w maju przedłużyły go do 31 grudnia 2025 r.