Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Papież Franciszek przygotowuje się do Wielkiego Tygodnia: "Rekonwalescencja trwa"

Papież Franciszek, który przechodzi rekonwalescencję po ciężkim zapaleniu płuc, przygotowuje się do uroczystości Wielkiego Tygodnia, choć nie wiadomo, czy i w jakiej formie będzie w nich uczestniczył. Zauważalna poprawa stanu jego zdrowia daje nadzieje na to, że pojawi się choć na chwilę podczas mszy w Niedzielę Palmową.

Mszę, inaugurującą Wielki Tydzień na uroczyście udekorowanym placu Świętego Piotra, odprawi dla tysięcy wiernych z całego świata argentyński kardynał Leonardo Sandri, subdziekan Kolegium Kardynalskiego.

Reklama

Papież Franciszek wraca do zdrowia

Nie wiadomo, czy Franciszek przybędzie na plac w jej trakcie tak, jak zrobił to nieoczekiwanie tydzień wcześniej na zakończenie mszy dla osób chorych i pracowników służby zdrowia. Ostatnie dni przyniosły dalsze niespodzianki. Papież przyjął na prywatnej audiencji w Domu Świętej Marty w Watykanie brytyjską parę królewską, króla Karola III i królową Kamilę, choć wcześniej odwołali oni ze względu na jego stan oficjalną wizytę w Stolicy Apostolskiej.

W czwartek natomiast ku zdumieniu wielu osób Franciszek pojawił się w bazylice watykańskiej w absolutnie nietypowym ubraniu: bez sutanny i piuski, w białym swetrze i czarnych spodniach, przykryty pledem. Miał kaniulę nosową, ponieważ nadal potrzebuje czasem wsparcia tlenem. Jak wyjaśniono, papież chciał zobaczyć efekt prowadzonych tam prac konserwatorskich i podziękować zaangażowanym w nie ekspertom.

Watykańskie biuro prasowe podkreśliło, że w takich okolicznościach można było zobaczyć, że papież jest w lepszym stanie. Na razie, jak wyjaśnił Watykan, nie ma żadnych prognoz dotyczących uroczystości Wielkiego Tygodnia. Ich tradycyjny program począwszy od Wielkiego Czwartku został ogłoszony, ale bez wskazania, kto będzie przewodniczył mszom i nabożeństwom. Wyznaczeni zostaną do tego kardynałowie z Kurii Rzymskiej.

Są natomiast nadzieje, że Franciszek obecny będzie w najważniejszych momentach, zwłaszcza podczas ogłoszenia wielkanocnego orędzia i Urbi et Orbi w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wykluczyć należy udział papieża w Drodze Krzyżowej w Koloseum wieczorem w Wielki Piątek, bo nie może być narażony na chłód. Nie było go tam, również w obawie o jego zdrowie, przed rokiem.

Tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia będą wyjątkowe nie tylko ze względu na stan Franciszka, ale przede wszystkim odbywać się będą w ogłoszonym przez niego Roku Świętym, w obecności tysięcy pielgrzymów przybyłych z całego świata z tej okazji.

Decyzje dotyczące ewentualnej obecności papieża, jak wynika z przekazywanych mediom informacji, mają być podejmowane na bieżąco, z dnia na dzień. Watykaniści odnotowują zarazem, że jest on na pewno zmęczony izolacją, w jakiej musiał przebywać dłuższy czas. Po czwartkowej wizycie w bazylice biuro prasowe podkreśliło, że był zadowolony z tego, że mógł spotkać się z ludźmi.

Archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti powiedział dziennikarzom: 

Rekonwalescencja trwa, a stan papieża poprawia się. To są znaki stałej poprawy, która bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że wróci szybko.

Reklama