Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Odbudowa po pandemii. Duda: "tylko silny gospodarczo i zintegrowany region może sobie poradzić"

Jedyna skuteczna strategia dla po-pandemicznej odbudowy świata, w tym naszego regionu Europy Środkowej, to ta, która przewiduje globalną solidarność, globalne zrozumienie i globalne współdziałanie - powiedział podczas konferencji GLOBSEC w Bratysławie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przekonywał w czasie inauguracji konferencji GLOBSEC, że istnieje wyjątkowy, unikalny sposób państw naszego regionu na odbudowę po pandemii i jest nią Inicjatywa Trójmorza - "format współpracy regionalnej uzupełniający w stosunku do integracji unijnej oraz zakładający zacieśnienie strategicznej kooperacji na kierunku transatlantyckim".

Jak zaznaczył, "obszar ten - Europę Centralną, Środkową - zamieszkują narody wyjątkowo ambitne, pracowite i kreatywne, które niejedno przeżyły i nie boją się wyzwań". Duda stwierdził, że obecnie najważniejszym narzędziem wspierającym realizację celów tej Inicjatywy jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Zaznaczył, że są również inne narzędzia: indeks giełdowy CEEplus, Forum Regionów Trójmorza połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym, a także Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza organizowane co roku przy okazji kolejnych szczytów.

Wskazał, na "duże zainteresowanie współpracą z Inicjatywą Trójmorza ze strony partnerów zewnętrznych: Grecji, Japonii, Wielkiej Brytanii". Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza - podkreślił Duda - są instytucje europejskie, USA i Niemcy.

"Głęboko wierzę w sens tej współpracy. Postrzegam Inicjatywę Trójmorza jako najbardziej reprezentatywną formułę pogłębionej integracji państw naszego regionu w ramach Unii Europejskiej oraz wzmacniania więzi transatlantyckich"

- oświadczył prezydent.

Podkreślił, że "wszystkie trzy strategiczne cele Inicjatywy, tj. rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej oraz cyfrowej, nieodłącznie wiążą się z bezpieczeństwem".

"Tylko silny gospodarczo i dobrze zintegrowany region jest w stanie poradzić sobie w trakcie kolejnych kryzysów. Oby ich nie było, jednak przygotowanym trzeba być zawsze"

- zaznaczył prezydent.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com,

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane