W nocy ze środy na czwartek ukraińskie Siły Powietrzne informowały o zagrożeniu związanym z rosyjskim atakiem powietrznym. Wykorzystano zarówno bezzałogowce, jak i rakiety balistyczne.
Pod ostrzałem znalazły się m.in. Kijów i obwód kijowski, Krzywy Róg, Odessa oraz Zaporoże. Alarmy ogłoszono również w Charkowie, Chersoniu oraz obwodach połtawskim i sumskim.
Odłamki spadły w Kijowie
O nocnym ataku na stolicę poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko. Jak przekazał, Rosjanie przeprowadzili zmasowane uderzenie na Ukrainę.
W dzielnicach Podilskiej i Szewczenkowskiej odnotowano upadek odłamków. Jeden z nich spadł na podwórzu budynku mieszkalnego, a kolejny na terenie placówki edukacyjnej.
Odessa atakowana niemal przez całą noc
Trudna sytuacja panowała również w Odessie. Szef miejskiej administracji wojskowej Serhij Łysak przekazał, że rosyjskie wojska atakowały miasto niemal przez całą noc.
W wyniku ostrzału uszkodzona została infrastruktura, placówka edukacyjna oraz budynek wielopiętrowy.
Rosyjski atak dotknął także port Reni nad Dunajem, znajdujący się w obwodzie odeskim, w pobliżu Izmaiłu oraz granic Rumunii i Mołdawii. Lokalne władze poinformowały o uszkodzeniu cywilnego statku.
Dwie rakiety balistyczne w Krzywy Róg
Rosjanie zaatakowali również Krzywy Róg. Szef Rady Obrony miasta Ołeksandr Wiłkuł poinformował, że w wyniku ostrzału rakietowego rannych zostały trzy osoby. Dwie z nich trafiły do szpitala.
Według Wiłkuła rosyjskie wojska uderzyły w miasto dwiema rakietami balistycznymi. Uszkodzone zostało przedsiębiorstwo przemysłowe.
W Zaporożu ranne dzieci
Kolejne osoby ucierpiały w Zaporożu i okolicach. Szef regionalnej administracji Iwan Fedorow przekazał, że w wyniku rosyjskich ataków rannych zostało siedem osób, w tym troje dzieci.
Skala ostrzału w regionie jest duża. Według Fedorowa w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie wojska przeprowadziły 738 ataków na 56 miejscowości w obwodzie zaporoskim.