Kot i dwie świnki morskie, które należały do byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, zostały znalezione martwe - poinformował rzecznik brytyjskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska.
Miesiąc po próbie otrucia Skripala i jego córki Julii w Salisbury na południowym zachodzie Anglii informacja o losie zwierząt domowych byłego oficera GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków, została podana do wiadomości publicznej.
Gdy weterynarz uzyskał dostęp do domu Skripala, dwie świnki morskie niestety już nie żyły
- powiedział wczoraj agencji AFP rzecznik resortu środowiska.
Kota także znaleziono w ciężkim stanie i weterynarz podjął decyzję o uśpieniu zwierzęcia, by zakończyć jego cierpienia
- dodał.
Rzecznik nie wyjaśnił, czy śmierć zwierząt nastąpiła na skutek otrucia czy z głodu, gdyż nie były one karmione.
Ambasada Rosji w Londynie twierdzi, że Skripal miał też drugiego kota, o którym jednak nie wspomniał przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa.
Media na Wyspach Brytyjskich w ostatnich dniach odnotowywały niespodziewany spór pomiędzy Londynem a Moskwą o dostęp do zwierząt domowych Skripala. Rosyjscy dyplomaci twierdzili, że ich przebadanie mogłoby wnieść nowe informacje do sprawy.
"Gdzie są zwierzęta, w jakim są stanie?" - pytała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. "Mówimy o żywych istotach i jeśli użyto toksycznych substancji, to istoty te musiały cierpieć" - dodała.
Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym 4 marca, gdy znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury. Brytyjska policja ocenia, że Skripalowie zetknęli się z trucizną w domu byłego oficera. Według służb bezpieczeństwa największe stężenie substancji paralityczno-drgawkowej wykryto na klamce do drzwi wejściowych domu.
Brytyjskie władze uznały w toku śledztwa, że Skripalowie zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Londyn oskarżył Moskwę o ten atak, która zaprzecza by miała z tym cokolwiek wspólnego i twierdzi, że chodzi o prowokację i "antyrosyjską kampanię".
Próba zabójstwa Skripala, byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu, wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny.