\"Błagamy pana burmistrza oraz radę miejską o to, aby pomnik dla tych 22 tys. obywateli polskich zamordowanych w serii masowych egzekucji przeprowadzonych przez NKWD, sowiecką tajną policję w kwietniu i maju 1940 r. w Katyniu, pozostał widoczny i stał się wiecznym pomnikiem dla tych brutalnie zamordowanych\" - czytamy w liście, którego sygnatariusze dodali, że wysyłają go jako \"ocalali z Zagłady, Żydzi z Polski i ci, których rodziny zginęły w Holokauście\"
Prezes fudancji From The Depths Jonny Daniels oraz ocalały z Holokaustu Edward Mosberg zwrócili się w liście do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa o nieusuwanie Pomnika Ofiar Katyńskich z Exchange Place.
Pamięć o masakrze w Katyniu jest istotną częścią pamięci i wspomnień o Holokauście i zachęcamy do ponownego rozważenia swojej decyzji o usunięciu tego pomnika. Błagamy pana burmistrza oraz radę miejską o to, aby pomnik dla tych 22 tys. obywateli polskich zamordowanych w serii masowych egzekucji przeprowadzonych przez NKWD, sowiecką tajną policję w kwietniu i maju 1940 r. w Katyniu, pozostał widoczny i stał się wiecznym pomnikiem dla tych brutalnie zamordowanych -- czytamy w liście, którego sygnatariusze dodali, że wysyłają go jako "ocalali z Zagłady, Żydzi z Polski i ci, których rodziny zginęły w Holokauście".
Podkreślono również, że "oficerowie Wojska Polskiego byli reprezentacją wieloetnicznego państwa polskiego", a "zamordowani byli m.in. Ukraińcami, Białorusinami i przywódcami żydowskimi", wśród których wymieniono naczelnego rabina Wojska Polskiego Barucha Steinberga, zamordowanego "wraz ze swymi kolegami ze służby".
W informacji prasowej, dołączonej do przesłanego PAP listu, czytamy m.in., że "po raz pierwszy grupa żydowska z USA (...) pokazuje znaczenie i wielokulturowość tej ważnej walki, aby zapewnić pozostawienie pomnika tak brutalnie zamordowanych przez Sowietów w czasie II wojny światowej ofiar". Zapowiedziano również, że do grupy w ciągu "następnych kilku dni" dołączą "kolejne organizacje".
W czwartek 3 maja 2018 r. Fundacja @MrJonnyDaniels - From The Depths oraz urodzony w Krakowie Ocalały z Holokaustu Pan Edward Mosbeg wystosowali oficjalne pismo do burmistrza Jersey City wzywając go do utrzymania pomnika katyńskiego w tym mieście. pic.twitter.com/sQHlJ6dNOs
— Wojciech Mucha (@WojciechMucha) 3 maja 2018
Daniels i Mosberg w swoim apelu odnieśli się do zapowiedzi Fulopa, który w poniedziałek na Twitterze poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi pomnik, naprzeciwko Manhattanu.
Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park – napisał Fulop.
FYI. This is the statue you see when you come out of the PATH. We’ll be moving this statue from Exchange Place + will temporarily store it at DPW so it doesn’t get damaged. We’re doing engineering work as we prepare for repairs to the area + a community space/green park w/seating pic.twitter.com/rrvibl6uhj
— Steven Fulop (@StevenFulop) 30 kwietnia 2018
O zamierzeniach usunięcia pomnika nie powiadomił bezpośrednio Polonii.