Słoweński rząd przyjął dziś przepisy zakazujące działania grup paramilitarnych. W ostatnich miesiącach jedna z takich grup zaczęła przeprowadzać patrole w przygranicznych lasach. - Strzeżenie granicy państwowej jest wyłączną odpowiedzialnością policji - przekazał rząd w oświadczeniu.
Słoweńska agencja STA pisze, że w ostatnim czasie odnotowano nasiloną aktywność takich ugrupowań, w tym grupy Straż Styryjska (Sztajerska), której lider Andrej Sziszko został wcześniej w tym roku skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności w związku z zarzutem o próbę podważenia ładu konstytucyjnego.
Dwa tygodnie temu agencja Reutera podała, że grupa składająca się z ponad 50 osób, ubranych w odzież maskującą i uzbrojonych w broń pneumatyczną, patrolowała strefę przygraniczną między Słowenią i Chorwacją. Według Sziszki szerzy się tam zjawisko nielegalnej imigracji, a władze nie dają rady uchronić Słowenii przed - jak to ujął - zagrożeniem migracyjnym. 50-letni Sziszko jest szefem Ruchu na rzecz Zjednoczonej Słowenii.
Przyjęte przepisy muszą być jeszcze zaakceptowane przez parlament. Zgodnie z nimi osoby cywilne nie będą mogły przeprowadzać patroli na granicy i utrudniać pracy policji. Nie będą mogły nosić masek, mundurów ani używać przedmiotów, które wyglądem przypominają broń, by nie sprawiać wrażenia, że są przedstawicielami władz czy wojska. Za niepodporządkowanie się nowym przepisom będzie groziła grzywna w wysokości między 500-2000 euro od osoby.
Według szacunków policji liczba imigrantów nielegalnie przekraczających granicę chorwacko-słoweńską wzrosła do ponad 14 tys. w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku. W roku ubiegłym w tym samym okresie ich liczbę szacowano na 8,1 tys. Od 2015 roku na odcinkach granicy zamontowano ogrodzenie z drutem kolczastym.