Rząd w Atenach poinformował o zawarciu porozumienia o współpracy (MoU) w sprawie zakupu od Francji trzech fregat rakietowych typu FDI HN z możliwością dostawy w ramach opcji dodatkowego okrętu - Umowa ta oznacza odważny pierwszy krok w kierunku europejskiej autonomii strategicznej - stwierdził z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron. Ściślejsza współpraca zbrojeniowa pomiędzy Atenami a Paryżem wynika m.in. ze wsparcia jakie Francja udzieliła Grecji w sporze z Turcją o złoża gazu i ropy naftowej, które lezą m.in. na dnie Morza Egejskiego.
Umowę na zakup okrętów dla Marynarki Wojennej Grecji podpisał w Paryżu minister obrony Grecji Nikólaos Panayotópoulos a także przedstawiciel Naval Group, Pierre Eric Pommellet oraz prezes wykonawczy MBDA Eric Béranger. W uroczystości zorganizowanej w Pałacu Elizejskim wzięli ponadto udział prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Grecji Kyriakosem Mitsotakisem.
Francja szukała sukcesu na rynku zbrojeniowym po zerwaniu przez Australię kontraktu o wartości kilkudziesięciu mld euro na dostawy okrętów atomowych, który był realizowany przez francuską grupę stoczniową Naval Group - mówi francuski komentator "Codziennej" Zbigniew Stefanik.
Zdaniem prezydenta Francji zakup ten jest realizowany w ramach głębszego „strategicznego partnerstwa” między dwoma krajami w celu obrony ich wspólnych interesów na Morzu Śródziemnym.
Traduction concrète : la décision par la Grèce de se doter d’avions de combat Rafale et de 3 frégates qui seront construites en France, à Lorient ! Autant de témoignage de confiance et de démonstration de la qualité de l’offre française. https://t.co/3RB5LA7RUC
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 28, 2021
Nie podano żadnych szczegółów dotyczących wartości umowy, ale okręty mają być dostarczane od 2024 roku do Polemikó Naftikó. Budowa tych jednostek ma być realizowana w stoczni Naval Group w Lorient.
La Grèce choisit la FDI ! ??⚓️?? La Grèce signe un protocole d’accord avec Naval Group et @byMBDA ouvrant la négociation pour la fourniture de 3⃣ FDI HN & 1⃣ en option.
— Naval Group (@navalgroup) September 28, 2021
Elles seront construites sur le chantier Naval Group de Lorient où la 2e de série vient d’entrer en production. pic.twitter.com/JbbRXbaajd
W rywalizacji o ten wielomiliardowy kontrakt strona francuska pokonała m.in. niderlandzką grupę stoczniową Damen, która zaproponowała fregatę SIGMA 11515, amerykański koncern Lockheed Martin oferujący okręt do walki przybrzeżnej typu Freedom a także włoską firmę Fincantieri z fregatami typu FREMM jak i niemiecką TKMS mającą do zaoferowania MEKO A200NG oraz brytyjskiego Babcock z fregatą Typu 31.
Na konferencji prasowej szef greckiego rządu przypomniał o tym, że Paryż wspierał Ateny w trudnych czasach latem 2020 roku. Kyriakos Mitsotakis tym samym nawiązał do sytuacji z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to Paryż wysłały dwie fregaty rakietowe należące do Marynarki Wojennej Francji (Marine Nationale) a także dwa myśliwce Dassault Rafale do wschodniej części Morza Śródziemnego, aby powstrzymać "turecką ekspansję".
Widzimy, że ta ściślejsza współpraca zbrojeniowa pomiędzy Atenami a Paryżem wynika m.in. ze wsparcia jakie Francja udzieliła Grecji w sporze z Turcją o złoża gazu i ropy naftowej, które lezą m.in. na dnie Morza Egejskiego - mówi ekspert ds. Francji.
Fregata rakietowa FDI HN może być uzbrojona m.in. w pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe ASTER 30 B1 oraz przeciwokrętowe pociski Exocet MM40 Block 3c. Grecka Marynarka Wojenna będzie drugim państwem wyposażonym w te okręty wojenne. Na zakup pięciu tych fregat wcześniej zdecydowała się Francja.
Jest to już kolejna w ostatnim czasie umowa na zakup francuskiego sprzętu wojskowego przez Grecję. W styczniu 2020 roku Grecją i Francja podpisały kontrakt owartości 2.5 mld euro na dostawę do Sił Powietrznych Grecji 18 myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale. Dostawy tych samolotów, z których część ma pochodzi z nadwyżek sprzętowych Sił Powietrznych Francji rozpoczął się w lipcu br. i potrwa do 2023 roku. Warto zauważyć, że na początku września poinformował o zakupu dodatkowych sześciu myśliwców, dzięki czemu flota samolotów Dassault Rafale jaką będzie dysponować greckie lotnictwo wzrośnie do 24 egzemplarzy.