Jak podaje amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) oko huraganu wciąż jeszcze znajduje się w pobliżu północnego wybrzeża Kuby, o świcie osiągnęło już jednak wysokość Florydy. Porywy wiatru są oceniane na 205 km/h. Obserwatorium meteorologiczne w Vaca Key odnotowało w ostatnich godzinach narastające porywy wiatru nad wyspami Keys.
RT @amerialvareztv Este es el panorama por el huracán #Irma en Brickell, Distrito en #Miami, Florida. #IrmaHurricane pic.twitter.com/CVtWSSyoYP
— Muschelschloss (@Muschelschloss) 10 września 2017
Meteorolodzy z NHC zapowiadają w niedzielę możliwość pojawienia się tornad nad południową częścią Florydy.
W nadchodzących godzinach Irma powoli będzie się oddalać od wybrzeży Kuby, gdzie spowodowała wiele zniszczeń.
W sobotę potężne uderzenia wichru wiejącego w porywach do 256 km/h w historycznych kubańskich miastach Remedios i Caibarien zmiotły z powierzchni ziemi całe budynki, zerwały linie elektryczne, wyrwały z korzeniami wiele drzew.
IRMA golpea las costas de Cuba...#cubaIrma #IrmaHurricane pic.twitter.com/bE98N5tYoz
— C.Y (@camilayimaraes) 10 września 2017
Najpotężniejszy od 1932 roku huragan wyrządził największe szkody w prowincjach Camaguey, Las Tunas, Ciego de Avila i Villa Clara - podała w sobotę kubańska telewizja. Informacje o szkodach wyrządzonych przez żywioł napływają do stolicy powoli, ponieważ łączność z wieloma miejscowościami została przerwana.
Primeras imágenes de Cuba después del huracán #IrmaHurricane pic.twitter.com/MP7rrtKlC3
— DAVID ZORRO (@DAVIDZORRO) 10 września 2017
NHC poinformowało w sobotę w nocy, że inny z kilku huraganów, jakie oddziałują na pogodę w Ameryce Płn. - huragan Jose, który szalał nad Wyspami Nawietrznymi, oddalił się stamtąd. Porywy wiatru towarzyszące Jose są wciąż bardzo silne, bo sięgają 230 km/h.Stopniowe zmniejszanie niszczycielskiej siły żywiołu zacznie się nie wcześniej jak w niedzielę po południu - zaznacza NHC w swym komunikatach.