Apelem poległych, trzykrotną salwą honorową i złożeniem kwiatów na cmentarzu w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Stanisław Maczek, uczczono dziś pamięć 1. Dywizji Pancernej. \"Breda łączy Polaków i Holendrów\" - powiedział ambasador RP w Holandii Marcin Czepelak.
W Bredzie w południowo-zachodniej Holandii od soboty odbywały się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wyzwolenia tego miasta spod niemieckiej okupacji przez 1. Polską Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Maczka.
Breda łączy Polaków i Holendrów. Jest miejscem, na którym przeznaczenie połączyło zarówno trudne jak i radosne doświadczenia naszych narodów. Breda pozwala nam Polakom lepiej zrozumieć Holandię. Przede wszystkim mam jednak nadzieję, że w Bredzie łatwiej jest wam, drodzy holenderscy przyjaciele, zrozumieć Polskę. Dziękujemy, że pamiętacie o nas. Dziękujemy, że pamiętacie o naszych o żołnierzach. Dziękujemy, że dziś możemy być tu razem z wami – podkreślił ambasador Czepelak.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w języku polskim odprawionej w kościele pw. św. Wawrzyńca. Następnie obchody przeniosły się na Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Ginneken, gdzie odbył się apel poległych i złożono wieńce.
Obchody zakończyły się na największym w Holandii Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym (Ettensebaan), gdzie znajduje się grób gen. Maczka i gdzie pochowanych jest ponad 160 jego podkomendnych. Mimo że gen. Maczek zmarł w Wielkiej Brytanii, to w swojej ostatniej woli prosił o pochowanie go razem z jego żołnierzami.
W trakcie uroczystości na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza pięć osób "w uznaniu zasług położonych w dziedzinie popularyzacji dziejów i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej" zostało odznaczonych Medalami Wojska Polskiego.
Złoty Medal Wojska Polskiego otrzymał ks. Sławomir Klim z Polskiej Parafii w Bredzie. Srebrnym Medalem Wojska Polskiego zostali odznaczeni: Bolesław Mieczysław Henryk Krzeszewski, Władysław Jacobus Maria Salewicz, Stanisław Wilhelmus Szamrowicz, Bożena Rijnbout-Sawicka.
W obchodach 73. rocznicy wyzwolenia Bredy uczestniczyło ośmiu ostatnich żyjących żołnierzy gen. Maczka (pięciu z Polski, dwóch z Holandii i jeden z Wielkiej Brytanii), m.in. mjr Marian Słowiński, który służył w 65. batalionie czołgów 1. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej.
Razem z Polakami mieszkającym w Holandii modlimy się w intencji żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.#WyzwolenieBredy#Pamiętamy pic.twitter.com/58KDBjCUD1
— UdSKiOR (@Kombatanci) 29 października 2017
Na Polskim Cmentarzu Wojskowym w #Ettensebaan złożymy kwiaty.
— UdSKiOR (@Kombatanci) 29 października 2017
To tu spoczywa gen. Stanisław Maczek.#WyzwolenieBredy pic.twitter.com/BEwvQB5ZKM
Żołnierze gen. Maczka zasalutowali swojemu dowódcy.
— UdSKiOR (@Kombatanci) 29 października 2017
Chwała Bohaterom!#WyzwolenieBredy pic.twitter.com/xzQhSF8Wy4
Harcerka Gabrysia pamięta o naszych Bohaterach #Breda pic.twitter.com/LqSzQXXut9
— Jan Kasprzyk (@JanKasprzyk) 29 października 2017