Porozumienie dot. elektrowni Dolna Odra, to kolejny przykład zaangażowania amerykańskich firm w poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski - oceniła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
"Gratulacje dla PGE, GE i Polimex podpisania porozumienia dot. elektrowni Dolna Odra. To kolejny przykład zaangażowania amerykańskich firm w poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i silnych powiązań handlowych między naszymi dwoma krajami"
- napisała dzisiaj Mosbacher na Twitterze.
Gratulacje dla #PGE, #GE i #Polimex podpisania porozumienia dot. elektrowni Dolna Odra! To kolejny przykład zaangażowania amerykańskich firm w poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i silnych powiązań handlowych między naszymi dwoma krajami. pic.twitter.com/EczDOAeGLY
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) January 30, 2020
W czwartek podpisano kontrakt na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie). Gazowe bloki dla spółki PGE GiEK wybuduje konsorcjum General Electric i Polimex-Mostostal. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, a także lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i pracownicy elektrowni.
Umowę podpisano na dwa nowe bloki energetyczne zasilane paliwem gazowym o łącznej mocy ok. 1400 MW. Wyposażone będą w turbiny klasy H, które charakteryzują się wyższą sprawnością niż turbiny poprzedniej generacji (63 proc. w porównaniu do 59-60 proc.). Bloki mają też stanowić znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego.
GE (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Ich uruchomienie ma nastąpić do końca 2023 r.
Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje też 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto. Bloki uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Mają spełniać rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności.