Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jest pewien, iż Szwecja i Finlandia "staną się pełnoprawnymi członkami NATO". Podkreślił, że proces akcesyjny obu państw "przebiega najszybciej w historii". Wskazał również, że "najistotniejsze to to, by te dwa państwa stały się pełnoprawnymi członkami NATO tak szybko, jak jest to możliwe".
Najważniejszą sprawą nie jest to, czy akcesja obu krajów zostanie ratyfikowana w tym samym czasie, najistotniejsze to to, by te dwa państwa stały się pełnoprawnymi członkami NATO tak szybko, jak jest to możliwe - powiedział Stoltenberg, odpowiadając na pytanie, jakie byłyby konsekwencje ewentualnej zgody Turcji tylko na akcesję Finlandii, nie Szwecji.
Musimy zrozumieć historyczny wymiar rozszerzenia NATO o dwa państwa nordyckie i docenić to, co już zostało zrobione - podkreślał sekretarz generalny, rozmawiając z dziennikarzami przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.
Wszyscy sojusznicy zaprosili Szwecję i Finlandię do pełnego członkostwa na szycie w Madrycie w lipcu 2022 r. i podpisali protokoły akcesyjne, a dotychczas 28 z 30 krajów je ratyfikowało; ten proces odbywa się najszybciej w historii - zaznaczył Stoltenberg. Dodał, że oba kraje są teraz o wiele bardziej zintegrowane z NATO, uczestniczą w spotkaniach i konsultacjach Sojuszu.
"Finlandia i Szwecja są więc w zupełnie innej sytuacji niż przed złożeniem wniosku o akcesję i to jest znacznie lepsza pozycja. Posiadają dwustronne gwarancje bezpieczeństwa od wielu państw Sojuszu, są zintegrowane z NATO, a NATO wzmocniło swoją obecność w regionie"
- podkreślił sekretarz generalny.
Dotychczas rozszerzenie NATO o dwa państwa nordyckie nie zostało ratyfikowane przez parlamenty Węgier i Turcji. Ankara uzależnia poparcie dla rozszerzenia od zmiany polityki Helsinek i w szczególności Sztokholmu wobec organizacji kurdyjskich, uważanych przez Turcję za terrorystyczne. Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto mówił pod koniec stycznia, że wniosek o ratyfikację przystąpienia dwóch krajów nordyckich do Sojuszu będzie głosowany w węgierskim parlamencie w lutym.
Pod koniec stycznia rząd Turcji wstrzymał na czas nieokreślony dotyczące akcesji trójstronne rozmowy ze Szwecją i Finlandią w związku z napięciami na linii Ankara-Sztokholm. Stosunki pogorszyły się m.in. wraz z demonstracjami przeciwników prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Szwecji czy incydentami palenia Koranu. Równolegle władze w Ankarze coraz silniej sugerują, że mogą się zgodzić na samodzielną akcesję Finlandii, bez Szwecji.