Z najnowszych statystyk jednoznacznie wynika, że to właśnie Francja jest krajem, gdzie coraz częściej dochodzi do ataków na społeczność żydowską. W minionym roku miało miejsce ponad 500 ataków na Żydów – wynika z ujawnionych w ubiegłym tygodniu rządowych danych. Taki stan rzeczy oznacza niemal 74-procentowy wzrost w stosunku do 2017 r. We Francji żyje bowiem ok. 550 tys. osób deklarujących pochodzenie żydowskie.
Sporym echem odbiły się ataki na myśliciela Alaina Finkielkrauta, do których doszło podczas protestów tzw. żółtych kamizelek. Jak się okazuje, nie był to jedyny incydent tego rodzaju.
W Paryżu na dwóch skrzynkach pocztowych, gdzie znajdował się wizerunek zmarłej w 2017 r. niezwykle popularnej polityk, byłej więźniarki Auschwitz, byłej minister zdrowia, eurodeputowanej, pierwszej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Simone Veil, ktoś dorysował swastyki. Na jednym ze sklepów sieci Bagelstein umieszczono zaś napis „Jude” w języku niemieckim.
Na przedmieściach Paryża nieznani sprawcy ścięli drzewo zasadzone dla uczczenia żydowskiego chłopca Ilana Halimi, zamordowanego w Sainte-Genevieve-des-Bois w 2006 roku przez muzułmański gang. Drzewo zostało zniszczone na dwa dni przed uroczystością rocznicową.
Z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek na cmentarzu żydowskim w Quatzenheim w departamencie Dolny Ren w regionie Grand Est na północnym wschodzie Francji sprofanowano niemal 100 grobów, co wywołało wstrząs w kręgach politycznych i w mediach.
Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się we wtorek do Quatzenheim. W swym wystąpieniu podkreślił determinację w walce z antysemityzmem zapewniając, że państwo będzie reagować na takie czyny.
Będziemy podejmować środki, będziemy ustanawiać prawa i będziemy karać. Ci, którzy to zrobili, nie są warci Republiki i ona ich ukarze.
– podkreślił Macron.
W związku z nasileniem fali agresji, ponad 20 tys. osób zebrało się na Placu Republiki w Paryżu, by zaprotestować przeciwko fali antysemickich ataków, których sceną była w ostatnich tygodniach Francja. Marsze i wiece odbyły się też w innych miastach Francji: Strasburgu, Lille, Tuluzie i Marsylii. Uczestnictwo w wiecach i marszach zadeklarowało 14 partii politycznych, od skrajnej prawicy po populistyczną lewicę, włącznie z centrową formacją prezydenta LREM.
Demonstranci zgromadzeni na Placu Republiki w Paryżu trzymali transparenty z napisami „#dosyć”, „Żydzi atakowani = Republika w niebezpieczeństwie!”, „Nie dla banalizowania nienawiści!”. Wśród nich byli francuscy politycy, w tym - byli prezydenci: Francois Hollande i Nicolas Sarkozy, a także ludzie kultury.