Rząd Hiszpanii, który tworzy Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i radykalnie lewicowy blok Unidas Podemos (UP), przekazał do parlamentu projekt ustawy o legalizacji eutanazji - poinformowała dzisiaj socjalistyczna deputowana Adriana Lastra.
Lastra, która jest szefową parlamentarnej frakcji socjalistów w Kongresie Deputowanych, niższej izbie Kortezów Generalnych, wyjaśniła, że dokument ten jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą zaprzysiężonego 14 stycznia drugiego gabinetu premiera Pedro Sancheza. Dodała, że projekt został złożony w parlamencie w piątek.
Jej zdaniem rządowy projekt “jest dokumentem oczekiwanym przez wiele osób w Hiszpanii”. Przypomniała, że to trzecia próba legalizacji eutanazji w tym kraju.
Z dokumentu wynika, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób “przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”.
Według rządowego projektu do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta. Zgodnie z dokumentem podstawą legalizacji eutanazji byłoby “prawo pacjenta do godnej śmierci”.
Legalizacja eutanazji jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej zawartej między PSOE i UP po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku, które wygrali socjaliści.
Władze opozycyjnych ugrupowań - centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz konserwatywnej Vox, odpowiednio drugiej i trzeciej siły w Kongresie Deputowanych - zapowiedziały już głosowanie przeciwko projektowi dotyczącemu tzw. śmierci wspomaganej.
W środę madrycki dziennik “La Razon” opublikował wyniki przeprowadzonej wśród hiszpańskich środowisk medycznych ankiety dotyczącej ich stosunku do eutanazji. Z badania wynika, że w przypadku uchwalenia rządowego projektu ustawy odmówiłoby przeprowadzenia eutanazji powołując się na klauzulę sumienia 37 proc. hiszpańskich lekarzy.