Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Rok wojny na Ukrainie - jak wygląda z perspektywy rosyjskich miliarderów? Ci z pewnością nie mają czego świętować

Choć Kreml stara się zapewniać, że Rosja nie ponosi żadnych strat w związku ze swoją bestialską agresja, to z pewnością nie wierzą w to najbogatsi Rosjanie. Według danych przygotowanych przez agencję Bloomberg, od początku pełnej inwazji na Ukrainę, oligarchowie stracili ponad 20 proc. swojego majątku.

Władimir Putin, Ołeksij Mordaszow
Władimir Putin, Ołeksij Mordaszow
kremlin.ru

339 miliardów dolarów - tyle wynosił łączny majątek 23 rosyjskich miliarderów spośród 500 najbogatszych ludzi na świecie na dzień 23 lutego 2022 roku. Choć według zapewnień Władimira Putina, Kijów miał paść w trzy dni, to Ukraińcy stawiają opór już rok. Przez ten czas państwa sojusznicze opowiedziały się za sankcjami i jak widać w poniższych danych, czym dłużej dyktator z Kremla ciągnie swoje imperialistyczne zapędy, tym większe straty ponoszą najbogatsi Rosjanie. 

źródło: Bloomberg

Według przedstawionych danych, rosyjscy najbogatsi miliarderzy stracili w ciągu roku 20 proc. łącznego majątku - 67 mld dolarów. Największe straty poniósł Ołeksij Mordaszow, właściciel jednego z największych producentów stali w Rosji - PJSC "Siewierstal". Jego majątek od czasu decyzji Putina zmniejszył się o 6,7 mld dolarów, jednak pomimo strat - z szacowanym majątkiem na 19,8 mld dolarów - nadal pozostaje czwartą najbogatszą osobą w Rosji.

Zaraz po nim największe starty w związku rosyjską inwazją na Ukrainę odnotował magnat metalurgiczny Wołodymyr Lisin - prezes Zarządu Nowołypieckiego Kombinatu Metalurgicznego PJSC. Bogacz w ciągu roku stracił 5,8 mld dolarów. Teraz jego majątek wynosi 20,5 mld dolarów.

Nie wszyscy tracą

Z powyższych danych można również wywnioskować, że 3 miliarderów odnotowało zyski. Jest nim m.in. znajdujący się na 19 pozycji najbogatszych Rosjan Andriej Gurijewa. Od początku wojny jego majątek wzrósł o 2,1 mld dolarów dzięki skokowi kursu akcji PhosAgro - jednego z największych producentów nawozów fosforowych w Europie. Gurijewa jest założycielem firmy, a jego rodzina największym udziałowcem.

 

 



Źródło: RBC-Ukraina, Bloomberg, niezalezna.pl

#Oligarchowie #rok wojny #Ukraina #Rosja

Mateusz Święcicki