Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Dżuma ponownie uderza. Czarna śmierć pojawiła się w Azji

W jednym z miast w Mongolii Wewnętrznej, regionie autonomicznym w północnych Chinach, zdiagnozowano dwa przypadki dżumy dymieniczej. Władze w Pekinie, aby powstrzymać możliwość szybszego rozprzestrzeniania się tej choroby, wprowadziły w regionie m.in. zakaz polowania i spożywania zwierząt takich jak świstaki, które mogą być zarażone dżumą.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/bokskapet

Komisja ds. zdrowia w mieście Bayan Nur wprowadziła w niedzielę trzeci poziom w czterostopniowej skali zagrożenia epidemiologicznego. Powodem miało być zdiagnozowanie u pasterza pałeczek dżumy we krwi. Nie ustalono jeszcze, w jaki sposób mężczyzna mógł się tym zarazić.

W ramach wprowadzonego alertu polowanie oraz jedzenie zwierząt, które mogą roznosić plagę, są zakazane. Zaleca się ponadto informowanie służb sanitarnych o symptomach, które mogą świadczyć o zarażeniu się tą chorobą. W pierwszych kilku dniach osoba zainfekowana ma objawy, które występują również przy zarażeniu się grypą, czyli wysoką gorączkę, senność oraz dreszcze. Następnie u osoby zainfekowanej puchną węzły chłonne, pojawiają się również problemy związane z niewydolnością krążenia.

Dżuma na przestrzeni wieków dziesiątkowała populacje, doprowadzając do olbrzymich kryzysów. Plaga Justyniana z lat 514–549 doprowadziła do śmierci od 30 do nawet 50 mln osób. Epidemia ta znacząco osłabiła Cesarstwo Bizantyjskie oraz przyspieszyła rozkład miast w zachodniej części Europy. Z kolei plaga czarnej śmierci z lat 1346 –1353 spowodowała śmierć od 75 do nawet 200 mln ludzi w Europie, Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Wielka plaga z 1665 r. doprowadziła do śmierci co piątej mieszkającej w Londynie osoby, czyli nawet 100 tys. osób. Uważa się, że do tego miasta trafiły na niderlandzkich statkach. Ostatnia większa epidemia dżumy w latach 1855 –1959 wybuchła w Chinach i przeniosła się do Indii. Na skutek dżumy umrzeć mogło ponad 12 mln osób.

CZYTAJ WIĘCEJ w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Dżuma

Paweł Kryszczak