"Od nadziei do dialogu" to hasło Dnia Polskiego w Bolonii, zorganizowanego w sobotę 17 października przez konsulat RP w Mediolanie, środowiska polonijne i Kurię Arcybiskupią. Oddano hołd żołnierzom 2 Korpusu Polskiego, którzy wyzwolili miasto i św. Janowi Pawłowi II.
Obchody otworzyła msza na polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena, największej polskiej nekropolii spośród czterech we Włoszech. Na cmentarzu tym pochowano ponad 1400 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, poległych w walkach w Italii, m.in. w bitwie o Bolonię.
Mszy przewodniczył arcybiskup tego miasta kardynał Matteo Zuppi, a zgromadzili się na niej liczni przedstawiciele Polonii z północy Włoch. Przypomniano, że podczas lockdownu w kwietniu kardynał Zuppi odprawił mszę na zamkniętym, pustym cmentarzu żołnierzy 2. Korpusu w 75. rocznicę wyzwolenia Bolonii.
Gościem Dnia Polskiego był włoski historyk Marco Patricelli - autor biografii rotmistrza Witolda Pileckiego, który wygłosił prelekcję na jego temat.
W bazylice św. Petroniusza otwarta została wystawa „Jan Paweł II – Papież dialogu”, zorganizowana w roku 100. rocznicy jego urodzin i zainaugurowana dzień po 42. rocznicy wyboru. W siedzibie Kurii Arcybiskupiej otwarto zaś ekspozycję „Armia Andersa. Szlak Nadziei”.
Serię polonijnych wydarzeń w ważnych punktach Bolonii zakończyło spotkanie z poezją Karola Wojtyły. Wiersze polskiego papieża zaprezentowali profesor Andrea Ceccherelli - wykładowca polonistyki na tamtejszym Uniwersytecie oraz Gianfranco Lauretano – poeta i krytyk literacki.
Współorganizatorami Dnia Polskiego były: stowarzyszenie Rodzin Polskich Kombatantów we Włoszech i Polonia z Ceseny.