Do Los Angeles "Dar Młodzieży" wyruszył z portu w San Francisco, z którego wypłynął w zeszłą sobotę.
W "Mieście Aniołów" żaglowiec był owacyjnie witany przez tutejszą Polonię, przedstawicieli Konsulatu Generalnego w Los Angeles, władze portu oraz licznych amerykańskich miłośników żeglarstwa
- przekazała portalowi niezalezna.pl Małgorzata Schulz, przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Los Angeles.
Scott F. Gray, prezes Agencji Turystyki Południowej Kalifornii wręczył komendantowi "Daru Młodzieży", Rafałowi Szymańskiemu, pamiątkową plakietkę.
W niedzielę o 10 rano czasu lokalnego odbędzie się uroczyste pożegnanie żaglowca przez Polonię i liderów organizacji polonijnych Południowej Kalifornii.
Armatorem żaglowca jest Uniwersytet Morski w Gdyni, jednak w historycznym rejsie dla uczczenia 100-lecia niepodległości, w skład załogi wchodzą poza zawodowymi marynarzami i studentami, także laureaci konkursu organizowanego przez ministerstwo gospodarki morskiej.
"Dar Młodzieży" 20 maja wypłynął z Polski i odwiedził m.in. Kopenhagę, Tallin, Stavanger, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Singapur, Hong Kong, Osakę.
Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja Polski na świecie. Załogę stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.
Do głównych darczyńców Rejsu Niepodległości należą: PKN Orlen, Tauron i Polska Fundacja Narodowa.