Uznanie dla zasług polskiej Solidarności i hołd dla świętego Jana Pawła II wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel odbierając dzisiaj w Asyżu Lampę Pokoju Świętego Franciszka, nagrodę przyznaną jej przez franciszkanów.
Nagrodę tę Merkel dostała za "działalność na rzecz pojednania i pokojowej koegzystencji między narodami" oraz zaangażowanie na rzecz uchodźców.
W swym wystąpieniu Merkel wyraziła uznanie dla polskiej Solidarności oraz świętego Jana Pawła II za wkład w zmianę oblicza Europy i danie jej nadziei po latach zimnej wojny.
Przywołała słowa polskiego papieża "Nie lękajcie się" i przypomniała pierwszą pielgrzymkę polskiego papieża do ojczyzny. Wspomniała również Lecha Wałęsę, laureata tej samej nagrody, którą otrzymała.
Kanclerz Niemiec apelowała do krajów europejskich o zaangażowanie na rzecz uchodźców.
#AngelaMerkel ad Assisi. Servizi #Ansa#SanFrancesco #lampadadellapace https://t.co/Fj71wI7SBg
— Gianluigi Basilietti (@gbasilietti) 12 maja 2018
Na uroczystość przyznania Lampy Pokoju szefowej niemieckiego rządu w bazylice w Asyżu przybyli premier Włoch Paolo Gentiloni i były szef rządu, były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.
Obecny był prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, który otrzymał tę nagrodę przed rokiem i teraz przekazał ją Merkel. Santos podkreślił, że nagroda dla kanclerz jest wyrazem uznania dla jej "współczucia" i "solidarności".
Tłumacząc znaczenie nagrody i powody jej przyznania rzecznik klasztoru franciszkanów ojciec Enzo Fortunato powiedział, że Angela Merkel "w najtrudniejszym i najbardziej bolesnym okresie biblijnej migracji narodu syryjskiego otworzyła granice z odwagą i determinacją rzucając również wyzwanie opinii publicznej".