"W Polsce polityka społeczna to priorytet, w szczególności polityka prorodzinna. Szeroko zakrojone programy pomocowe przywróciły godność tysiącom polskich rodzin" - mówił dziś w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda na spotkaniu dotyczącym wdrożenia celów Agendy2030 ONZ.
Dziś prezydent Duda brał udział m.in. w spotkaniu w siedzibie ONZ, poświęconym intensyfikacji działań mających na celu wdrożenie celów Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prezydent podkreślił, że Polska w pełni popiera cele Agendy. Jak zaznaczył, w 2018 r., a więc trzy lata po jej przyjęciu, Polska dokonała dobrowolnego przeglądu realizacji jej zapisów na poziomie krajowym. Ponadto nasz kraj - mówił prezydent - przyjął średniookresową strategię odpowiedzialnego rozwoju, której założenia i cele są zgodne z celami Agendy2030.
Duda mówił, że z punktu widzenia Polski priorytetami są ograniczenie ubóstwa, poprawa jakości życia całego społeczeństwa, a także zapewnienie zrównoważonego rozwoju miast i społeczności lokalnych.
"Równie ważne są zapewnienie dobrej jakości edukacji, równości praw między kobietami i mężczyznami oraz promocja społeczeństwa inkluzywnego poprzez budowanie na wszystkich szczeblach skutecznych i odpowiedzialnych instytucji"
- kontynuował prezydent RP.
Prezydent podkreślił, że do rangi priorytetu urosła w Polsce polityka społeczna, w szczególności polityka prorodzinna.
"Szeroko zakrojone programy pomocowe przywróciły godność tysiącom polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnym i pochodzącym z obszarów wiejskich"
– powiedział.
Jak zaznaczył, według danych Eurostatu, Polska w ostatnich dwóch latach ma najniższy w historii procentowy wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród dzieci, a kilkanaście lat temu znajdowała się pod tym względem w europejskiej czołówce.
"Nasza wrażliwość obejmuje również kwestie klimatyczne"
– zapewnił polski przywódca. Jak mówił, aby przeciwdziałać zmianom klimatu w kierunku ekstremalnych anomalii pogodowych, polskie władze na szczeblu centralnym i samorządowym podejmują działania na rzecz: zwiększenia dyspozycyjnych zasobów wód, poprawy efektywności energetycznej, redukcji smogu, opracowania długoterminowej strategii w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i odpowiedniego wykorzystania zasobów, w tym zasobów morskich.
Zaznaczył też, że Polska, rozumiejąc potrzebę osiągnięcia neutralności klimatycznej, konsekwentnie prowadzi działania, mające na celu zwiększanie lesistości swoich terenów, a tym samym pochłaniania emisji przez ekosystemy. Zaznaczył, że powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o 50 proc. w stosunku do roku 1945.
"Wciąż dużo zostaje na tym polu do zrobienia. Jednak biorąc pod uwagę bagaż zaszłości historycznych i realia geopolityczne, Polsce udało się osiągnąć bardzo wiele"
– mówił Duda.
Zaznaczył, że Polska inwestuje też w rozwój technologiczny i badania naukowe oraz tworzy środowisko przyjazne dla biznesu, poprawiając jego otoczenie prawne i instytucjonalne.
"Zgodnie z terminarzem naszej agendy mamy jeszcze tylko 4018 dni, aby ambicje i działania przekuć w sukces. Mamy szanse sprawić, by na tym świecie coraz więcej osób żyło w wygodnych warunkach, ciesząc się dobrobytem i poczuciem bezpieczeństwa. Jeżeli chcemy zdążyć, nie wolno nam tracić czasu"
– apelował polski prezydent.