Wojsko polskie poderwało we wtorek myśliwce przy wschodniej granicy - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ). Była to reakcja na rosyjskie ataki na Ukrainie. Około godziny 10 poinformowano, że piloci zakończyli misję.
We wtorek nad ranem na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny z powodu zagrożenia rakietowego. Na zmasowany atak Rosjan zareagowało polskie wojsko.
"Uwaga, w związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej"
– podało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych .
Podkreślono, że zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan gotowości.
"Podjęte kroki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenach graniczących z zagrożonymi obszarami. Dowództwo Operacyjne RSZ monitoruje bieżącą sytuację, a podległe siły i środki pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowej reakcji"
– zapewniono.
❗️Uwaga, w związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej wykonujacego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej.
— Dowództwo Operacyjne (@DowOperSZ) February 25, 2025
Zgodnie z obowiązującymi… pic.twitter.com/cK3y1CSib3
Przed godz. 10 Dowództwo w kolejnym komunikacie poinformowało, że po zakończeniu rosyjskiego nalotu na Ukrainę polskie myśliwce wróciły do baz, systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego powróciły do standardowej działalności operacyjnej.
"Informujemy, że nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej RP"
– zaznacza DORSZ.
Zapewniono, że Wojsko Polskie "na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej".