Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Akcja Europolu przeciw islamistom

Organy policyjne państw Unii Europejskiej, USA i Kanady przeprowadziły w tym tygodniu wspólną operację, której celem było poważne ograniczenie działalności aparatu propagandowego Państwa Islamskiego - poinformował Europol.

/ / Wouter Engler/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Według komunikatu Europolu, mającego swą siedzibę w Hadze organu ścigania UE, akcję koordynowało podległe mu Europejskie Centrum Antyterrorystyczne (ECTC). Prowadziły ją pod kierownictwem prokuratury belgijskiej służby specjalne Belgii, Bułgarii, Francji, Holandii, Rumunii, Kanady i USA.

Cała sprawa rozpoczęła się pod koniec 2015 roku, gdy Europol poinformował państwa członkowskie UE o uruchomieniu aplikacji mobilnej przez współpracującą z IS i dysponującą rozbudowanym zapleczem technicznym agencję prasową Amak. Agendy policyjne państw unijnych podjęły wtedy skoordynowane działania na rzecz przechwycenia internetowych aktywów Amaku.

Pierwszego takiego przejęcia dokonano w sierpniu 2016 roku dzięki wspólnym wysiłkom państw unijnych i spoza UE, co zmusiło Amak do stworzenia bardziej skomplikowanej i bezpieczniejszej infrastruktury. W ramach drugiego uderzenia w czerwcu 2017 roku wspierana przez Europol i USA hiszpańska Gwardia Cywilna skonfiskowała serwery, które pozwoliły na ustalenie tożsamości zradykalizowanych osób w ponad 100 państwach na całym świecie.

W najnowszej akcji, przeprowadzonej 25-26 kwietnia i koordynowanej przez podległą ECTC Jednostkę Meldowania Treści Internetowych UE (UE IRU), organy zwalczania cyberprzestępczości, przestępczości zorganizowanej i terroryzmu Bułgarii, Francji oraz Rumunii przejęły dowody przestępczej działalności w internecie. Jednocześnie w Holandii tamtejsza policja przy współpracy policji belgijskiej oraz władz Kanady i USA skonfiskowała serwery IS. Ponadto pod kierownictwem brytyjskich służb antyterrorystycznych przechwycono rejestry domen, wykorzystywanych przez IS.

Dzięki temu ograniczono zdolność Państwa Islamskiego do publikowania i rozpowszechniania materiałów o charakterze terrorystycznym poprzez powiązane z nim media takie jak Amak, ale również radio al-Bajam oraz internetowe serwisy informacyjne Halumu i Naszir - zaznacza komunikat Europolu.

Jego dyrektor wykonawczy Rob Wainwright oświadczył: "Tą przełomową operacją poważnie zmniejszyliśmy możliwości IS jeśli chodzi o szerzenie własnej propagandy w internecie i radykalizowanie młodych ludzi w Europie. Wielkie brawa dla zdeterminowanej i innowacyjnej pracy Europolu oraz jego partnerów w zmaganiach z istotnym elementem obecnego zagrożenia terrorystycznego w Europie".

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Europol #Państwo Islamskie

redakcja