Resort sprawiedliwości USA prowadzi dochodzenie przeciw firmie Uber – informują amerykańskie media. Zastrzeżenia prokuratorów wzbudza stosowanie przez Ubera aplikacji Greyball w celu uniknięcia kar i lokalnych inspekcji.
Kierowcy Ubera stosujący oprogramowanie Greyball mogą upewnić się, czy potencjalny klient nie jest tajnym inspektorem władz lokalnych, który sprawdza przestrzeganie przepisów regulujących działalność firm transportowych, takich jak Uber. Dzięki Greyballowi kierowcy Ubera mogli ustrzec się surowych kar w przypadku świadczenia usług przewozowych w miejscowościach, w których działalność takich firm jest zakazana.
Oprogramowanie Greyball wykorzystuje dane uzyskane z aplikacji mobilnej Ubera i z innych źródeł, takie jak numery kart płatniczych wydawanych przez władze miejskie swoim pracownikom, lokalizacja urzędów, komend policji i straży miejskiej czy typ smartfona użytego do zamówienia kursu.
Greyball oferuje kierowcom Ubera ponad 12 „znaków szczególnych” pozwalających na odróżnienie regularnego klienta od inspektora miejskiego czy tajnego funkcjonariusza policji.
Uber w celu uniknięcia odpowiedzialności za łamanie lokalnych przepisów stosował ten program w USA, m.in. w Portland, Bostonie i Las Vegas, a także w Paryżu, w Australii, w Chinach i w Korei Południowej.
Greyball był częścią programu VTOS (skrót od ang. “violation of terms of service” - złamanie zasad świadczenia usług) stosowanego przez Ubera od roku 2014 w celu uniknięcia świadczenia usług niepożądanym pasażerom, np. taksówkarzom, którzy chcą powstrzymać konkurencję Ubera. Program VTOS został zaakceptowany przez radców prawnych Uber Technology Inc. i jest nadal stosowany głównie poza Stanami Zjednoczonymi.
Śledztwo resortu sprawiedliwości prowadzone przez prokuratorów federalnych w San Francisco, gdzie mieści się siedziba Ubera - jak poinformowali przedstawiciele resortu sprawiedliwości anonimowo cytowani na łamach piątkowego wydania dziennika "Wall Street Journal" -
znajduje się na wstępnym etapie. Zdaniem ekspertów dochodzenie prokuratorów federalnych
może zaowocować przedstawieniem firmie Uber zarzutów kryminalnych.
Uber Technologies Inc. to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm „nowej gospodarki”, ekonomii współdzielenia, została założona w roku 2009 w San Francisco. Obecnie firma oferuje swoje usługi w 570 miastach w ponad 70 państwach, w tym od roku 2014 w Polsce.
Źródło: PAP
#przewóz osób #USA #oszustwo #prokuratura #Uber
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg