Władimir Putin oraz Rosja w dalszym ciągu są najgorzej postrzegani spośród wszystkich analizowanych społeczeństw - wynika z najnowszego badania Pew Research Center. Kolejny rok z rzędu to Polacy najbardziej negatywnie postrzegają rosyjskiego zbrodniarza - aż 98 procent z nas nie darzy go zaufaniem.
W badaniu Pew Research Center kolejny raz sprawdzono, jak poszczególne kraje oraz ich przywódcy są postrzegani przez społeczność międzynarodową. Najgorzej znów wypadła Rosja. Średnio 82% dorosłych z 24 badanych krajów ma nieprzychylny pogląd na temat tego kraju.
Jeśli chodzi o brak zaufania wobec rosyjskiego zbrodniarza Władimira Putina, prym znów wiodą Polacy. Aż 98% badanych Polaków wskazało, że nie darzy go zaufaniem. Kolejne miejsca zajęli:
Rosyjskiemu prezydentowi ufa średnio 11% osób z badanych krajów.
Uczestnicy badania znacznie lepiej postrzegają prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ufa mu 51% respondentów, jednak w przypadku tego polityka zauważalne są spore różnice w postrzeganiu go w zależności od kraju. Największym zaufaniem Zełenski cieszy się wśród:
W dziesięciu badanych krajach (w tym również tych należących do NATO) mniej niż 50% respondentów wyraziło zaufanie wobec Zełenskiego - chodziło o Węgry, Grecję i Włochy. Średnio brak zaufania wobec Zełenskiego dotyczy 39% respondentów.
Sojusz Północnoatlantycki od lutego 2022 roku, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę, przekazuje Kijowowi broń na szeroką skalę, by mogła skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami. NATO jest pozytywnie postrzegane w 11 państwach członkowskich objętych badaniem. Najlepiej Sojusz postrzegają Polacy - jest ono postrzegane pozytywnie przez 93% z nas. Negatywne opinie na temat Sojuszu przeważały natomiast na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w USA zauważalny jest duży podział społeczny względem przychylności wobec NATO. 76% Demokratów postrzega Sojusz pozytywnie, zaś wśród Republikanów odsetek ten wynosi 49%.
W 11 krajach zapytano również respondentów o kwestię kupowania rosyjskiej ropy w obliczu zbrodni popełnianych na Ukrainie. Średnio 66% badanych wskazało, że twardość wobec Rosji jest ważniejsza, zaś 29% wyraziło pogląd, iż ważniejsze jest utrzymanie dostępu do rosyjskich surowców.
Chęć dalszego korzystania z rosyjskiej ropy i gazu najczęściej wyrażali mieszkańcy Indii, Węgier oraz Grecji. Największymi zwolennikami rezygnacji z rosyjskich surowców są z kolei Polacy i Szwedzi.
Grecy i Węgrzy wykazują się innymi poglądami na kwestię Rosji i Putina - jak zauważają autorzy badania są oni bardziej przychylnie nastawieni do tego kraju oraz darzą większym zaufaniem prezydenta Rosji z jednoczesnym bardziej negatywnym nastawieniem wobec Zełenskiego.
Badanie Pew Research Center zostało przeprowadzone w dniach 20 lutego - 22 maja 2023. Wzięło w nim udział 30 861 osób z 24 krajów.