Jak wynika z najnowszego badania Pew Research Center, Polacy są narodem, który najbardziej negatywnie postrzega Rosję spośród wszystkich analizowanych społeczeństw. Putina darzy zaufaniem zaledwie 2% z nas. Jednocześnie stosunek Polaków do USA, NATO i UE jest na najwyższym poziomie od lat.
Autorzy badania przypominają, że w 2010 roku aż 45% Polaków pozytywnie oceniało Rosję, jednak liczba ta znacząco spadła w 2014 roku (do 12%), kiedy to miała miejsce nielegalna aneksja Krymu. Pozytywna ocena Rosji wzrosła w 2019 roku do 33%, jednak po inwazji Kremla na Ukrainę osiągnęła historycznie niski poziom. Według badania, obecnie zaledwie 2% Polaków pozytywnie ocenia ten kraj. Sąsiada z północy negatywnie postrzega aż 97% Polaków.
94% badanych uważa, że Rosja jest największym zagrożeniem dla naszego kraju. Podczas poprzedniego badania realizowanego w 2018 roku odsetek ten wynosił 68%.
Autorzy badania wskazują, że w prawie każdym badanym kraju co najmniej 7 na 10 respondentów ma nieprzychylną opinię na temat Rosji. Polacy są narodem najbardziej krytycznym wobec tego kraju. Najbardziej krytycznymi narodami wobec Rosji okazali się:
Autorzy badania dodali, że w prawie każdym kraju przychylność Rosji spadła znacząco. We Włoszech, Grecji i Polsce pozytywne opinie na temat Rosji zmalały o przeszło 30 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem.
Z kolei zaufanie do prezydenta Rosji Władimira Putina zadeklarowało zaledwie 2% Polaków. Tym samym Polacy darzą najmniejszym zaufaniem rosyjskiego zbrodniarza spośród wszystkich badanych narodów. Największy odsetek poparcia dla Putina zaobserwowano w Malezji - wyniósł aż 59%. Jednocześnie jest to jedyny kraj, w którym większość społeczeństwa wyraziła zaufanie do rosyjskiego przywódcy.
W przypadku Stanów Zjednoczonych liczby wyglądają odwrotnie - 91% z nas pozytywnie ocenia ten kraj, a 3% negatywnie. Polacy przychylnie spoglądają również na NATO (89% ocen pozytywnych) i Unię Europejską (również 89%).
Ciekawe są również wyniki dotyczące postrzegania przez Polaków prezydentów. Prezydenta Francji Emmanuela Macrona darzy zaufaniem 42% Polaków, kanclerza Niemiec Olafa Scholza 41%, a Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga 11%.