18 października w Instytucie Polskim w Kijowie miał się odbyć pokaz filmu. W sprawę wmieszało się jednak ukraińskie MSZ.
„W związku z zamiarami zorganizowania przez stronę polską specjalnej projekcji filmu fabularnego „Wołyń” reżysera W. Smarzowskiego (…) Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy usilnie zaleca odwołanie tego przedsięwzięcia ze względu na porządek publiczny” - napisano w komunikacie strony ukraińskiej.
Pismo trafiło do polskiej ambasady w Kijowie. Pokaz został odwołany na późniejszy termin. Oficjalnie poinformowano, że stało się to z „przyczyn technicznych”.
Film Smarzowskiego opowiada historię 17-letniej Zosi Głowackiej z wołyńskiej wioski, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Bohaterka zakochuje się w Ukraińcu Petrze, lecz ojciec wydaje ją za mąż za dużo starszego od niej sołtysa Macieja Skibę. Krótko po ślubie Zosia zostaje w domu z dziećmi męża z pierwszego małżeństwa, gdy ten udaje się na wojnę. Powracający do wioski Maciej, ukrywa się z obawy przed nacjonalistami ukraińskimi. Gdy Wołyń zajęła Armia Czerwona, Skiba, uznany za kułaka, zostaje zesłany na Sybir. Zosia zostaje sama z dziećmi. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej rozpoczyna się ludobójstwo. Niemcy mordują Żydów, później Ukraińcy Polaków...
Reklama