10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

12 lat więzienia dla b. prezesa banku

Były prezes portugalskiego banku BPN (Banco Portugues de Negocios) Jose Oliveira Costa został dziś skazany na 12 lat więzienia za doprowadzenie do bankructwa tej instytucji w 2008 r. W tym samym roku ten prywatny bank został znacjonalizowany.

12 lat więzienia dla b. prezesa znacjonalizowanego banku
12 lat więzienia dla b. prezesa znacjonalizowanego banku
Letti-S \ CC0

Jak poinformowała sędzia, kara 12 lat pozbawienia wolności wynika z potwierdzonych wobec Oliveiry Costy zarzutów nadużywania stanowiska, fałszowania dokumentów, działania na szkodę interesu spółki, a także nielegalnego nabycia akcji oraz oszustw podatkowych.

Dzisiejszy wyrok jest orzeczeniem sądu apelacyjnego. W 2017 r. byłemu prezesowi banku BPN zasądzono karę 14 lat więzienia, od której się odwołał. Oskarżony pozostawał dotychczas w areszcie domowym.

Również dziś skazany na sześć lat więzienia został były udziałowiec BPN Arlindo de Carvalho, a także powiązani z bankiem Francisco Sanches i Jose Neto. Otrzymali oni odpowiednio po 10 oraz sześć lat pozbawienia wolności.

Prowadząca sprawę sędzia stwierdziła, że bankructwo BPN było poważnym ciosem dla portugalskiej gospodarki, pogłębiając panujący w kraju kryzys gospodarczy, a także naraziło podatników na straty w związku z koniecznością nacjonalizacji banku.

Oliveira Costa oraz Arlindo de Carvalho to byli działacze największego aktualnie ugrupowania opozycji w parlamencie, centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Pierwszy był w przeszłości wiceministrem finansów, zaś drugi szefem resortu zdrowia. Obaj zasiadali też w parlamencie z ramienia PSD.

2 listopada 2008 r. rząd Jose Socratesa poinformował, że "w BPN odkryto dziurę finansową o wartości 700 mln euro". Niebawem też socjalistyczny gabinet znacjonalizował ten prywatny bank. W dalszych latach konieczne było jego dofinansowanie.

W 2010 r. Portugalia sprzedała za 40 mln euro zdrowe aktywa BPN angolskiemu bankowi BIC.

W 2016 r. Trybunał Obrachunkowy w Lizbonie poinformował, że w związku z koniecznością ratowania BPN przez państwo portugalscy podatnicy stracili łącznie 3,7 mld euro.
 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Portugalia #bank #wyrok

redakcja