Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ukraina. Zmasowany atak hakerski na banki, telekomunikację i metro

Nieznany wirus komputerowy zaatakował dziś system bankowy i telekomunikacyjny Ukrainy, poważnie utrudniając pracę największego lotniska w kraju, metra w Kijowie oraz zakładów energetycznych i

Shamseer Sureash Kumar/freeimages.com
Shamseer Sureash Kumar/freeimages.com
Nieznany wirus komputerowy zaatakował dziś system bankowy i telekomunikacyjny Ukrainy, poważnie utrudniając pracę największego lotniska w kraju, metra w Kijowie oraz zakładów energetycznych i ciepłowniczych. Ataków dokonano spoza granic kraju i miały one masowy charakter - donoszą ukraińskie media.

Pierwszy o problemie poinformował Narodowy Bank Ukrainy (NBU), który przekazał, że niektóre banki mają problemy z płatnościami i obsługą klientów.

Bank Narodowy jest przekonany, że ochrona infrastruktury bankowej przed oszustwami w cyberprzestrzeni zorganizowana jest w należyty sposób, a próby ataków komputerowych na systemy informatyczne banków zostaną zneutralizowane

- oświadczył NBU.

Hakerzy, którzy zaatakowali unieruchomili także sieci komputerowe rządu oraz szeregu ważnych instytucji państwowych. Zarażono je najprawdopodobniej wirusem o nazwie Pety.A, z którym walczy już ukraińska cyberpolicja.

Atak zorganizowały służby specjalne Rosji

- oświadczył doradca szefa MSW i deputowany do ukraińskiego parlamentu Anton Heraszczenko.

Przeciwko Ukrainie rozpoczęto ogromny cyberatak, który odbywa się pod przykrywką wirusa. Według wstępnych informacji jest to zorganizowany system, swego rodzaju trening ze strony służb specjalnych Federacji Rosyjskiej

- powiedział w jednej ze stacji telewizyjnych.

O awarii komputerów w siedzibie Rady Ministrów w Kijowie poinformował wicepremier Pawło Rozenko.

Nasza sieć też padła. Taki obrazek pokazują wszystkie komputery w KMU (siedzibie rządu)

- napisał na Facebooku, gdzie umieścił zdjęcie ekranu komputerowego z komunikatem o awarii.




Czytaj też: Oficer wywiadu zabity w zamachu w Kijowie. WIDEO

Kilkanaście minut później agencje poinformowały o ataku na duże rosyjskie przedsiębiorstwo. Koncern naftowy Rosnieft podał, że padł ofiara ataku hakerskiego na dużą skalę, ale wydobycie i przetwarzanie ropy nie zostało wstrzymane dzięki przejściu na system rezerwowy.

Atak hakerski mógł mieć poważne konsekwencje, ale firma przeszła na rezerwowy system przetwarzania i produkcji; ani wydobycie, ani rafinowanie nie zostały wstrzymane

- podała firma w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.


Dziś po południu strona internetowa Rosnifetu była niedostępna.

Nie wiadomo, czy informacja z Rosji nie jest elementem tzw. maskirowki, która miałaby odwrócić uwagę od cyberataku hakerów na Ukrainę.

Czytaj też: Cyberatak na banki w Polsce. Strona KNF wyłączona. Była „próba ingerencji z zewnątrz”

Tymczasem dziś rano o potencjalnym uderzeniu cybernetycznym na Polskę mówił dyrektor Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK Juliusz Brzostek. Podkreślił, że w takiej sytuacji kluczowe jest przygotowanie i szybka reakcja, nad którymi pracuje centrum.

W sytuacji ataku cybernetycznego kluczowe jest, w jaki sposób zareagujemy na to wydarzeni. Czy podjęte działania będą odpowiednio szybkie, czy podjęte działania zabezpieczą interesy - bądź to finansowe, bądź społeczne - ludzi i przedsiębiorców

- mówił Brzostek w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej.

W jego opinii zagrożenia dotyczą różnych sektorów. Przykładem może być branża finansowa, gdzie „w pojawieniu się zagrożenia bierze udział nie tylko bank i klient, którego dotyka - powiedzmy - strata finansowa, ale wiele innych podmiotów, jak na przykład dostarczyciele internetu, jak producenci komórek, aplikacji na smartfony, biorą udział firmy hostingowe, przez których serwisy może być dystrybuowane złośliwe oprogramowanie” - zauważył i dodał:

Ta kooperacja musi być znacznie szersza niż tylko sektorowa, w związku z tym taki podmiot jak Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa jest potrzebne i to przynosi realne efekty.

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber) działa w strukturze NASK. Zostało uruchomione w lipcu 2016 r. Jego głównym zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni Polski m.in. poprzez opracowywanie narodowych planów ochrony. NC Cyber współpracuje w tym zakresie z administracją, biznesem oraz ze środowiskiem naukowym.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Rosja #Ukraina #atak hakerski

pb