Primoz Roglic i Tadej Pogacar zdominowali w miniony weekend rywalizację w Tour de France do tego stopnia, że największy wyścig kolarski może stać się pojedynkiem Słoweńców. Pierwszy z nich zdobył koszulkę lidera, drugi wygrał etap w Pirenejach.
Dwumilionowa Słowenia nigdy nie była kolarską potęgą, choć talentów nie brakowało. W tegorocznej "Wielkiej Pętli" Słoweńcy odgrywają główne role, ale trudno to nazwać niespodzianką, mając w pamięci ubiegłoroczną Vuelta a Espana, gdzie obaj dyktowali warunki: w klasyfikacji generalnej Roglic zwyciężył, a debiutujący w wielkim tourze Pogacar zajął trzecie miejsce.
To nic nowego. W zimowych igrzyskach olimpijskich za każdym razem jesteśmy jednym z krajów z największą liczbą medali na głowę mieszkańca. Bo przecież Primoz zaczynał od sportów zimowych
- skomentował dziennikarz telewizji słoweńskiej David Crmelj, przypominając, że 30-letni Roglic odnosił sukcesy jako junior w skokach narciarskich, a zawodowym kolarzem został dopiero w wieku 23 lat. Za to 21-letni Pogacar zaczął uprawiać kolarstwo już jako dziecko.
🥇What an incredible ride by our @TamauPogi ! #TDF2020#UAETeamEmirates #RideTogether pic.twitter.com/IZBJCnPvcg
— @UAE-TeamEmirates (@TeamUAEAbuDhabi) September 6, 2020
Ich drogi były inne. W Słowenii mówi się, że Primoz spadł nam z nieba. Nikt nie mógł przewidzieć jego sukcesów, ponieważ do kolarstwa przyszedł późno. Ale Tadej przeszedł przez wszystkie kategorie szkół kolarskich. Zaczynał w wieku 9 lat
- podkreślił dwukrotny uczestnik Tour de France Martin Hvastija, obecnie komentator telewizji słoweńskiej.
Jednym z wybijających się Słoweńców w peletonie w poprzednich latach był Matej Mohoric, mistrz świata juniorów (2012) i młodzieżowców (2013) ze startu wspólnego.
Zawsze mieliśmy dobrych kolarzy, którzy potrafili ukończyć wyścigi World Tour w czołówce, ale nigdy nie było dwóch wielkich mistrzów, i to jeszcze w tym samym czasie
- ocenił Mohoric, triumfator etapu ubiegłorocznego Tour de Pologne wokół Bukowiny Tatrzańskiej.
W całej historii Tour de France Słoweńcy odnieśli cztery zwycięstwa etapowe. Trzy z nich były dziełem Roglica - w 2017, 2018 i w tegorocznej edycji, gdy triumfował na górskim odcinku w Orcieres-Merlette (przed drugim na mecie Pogacarem). W niedzielę w Laruns w Pirenejach Słoweńcy znów zanotowali dublet, z tym że pierwszy był Pogacar, a drugi na mecie zameldował się Roglic, zostając pierwszym kolarzem z tego kraju, który założył żółtą koszulkę lidera.
To zbieg okoliczności, że jednocześnie pojawiło się dwóch zawodników tej klasy
- ocenił Mohoric. Podobną opinię wyraził Jan Polanc, kolega klubowy Pogacara z ekipy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich:
Kiedy jesteś mistrzem, to jesteś mistrzem. Ci faceci oczywiście nimi są.
W ubiegłym roku UCI zdyskwalifikowała kolarza Kristijana Korena i dyrektora sportowego Boruta Bozica. Dowody przeciwko obu zebrała austriacka policja przy okazji Operacji Aderlass. Koren dopuścił się złamania przepisów antydopingowych w latach 2011-12, a Bozic - w 2012 roku, kiedy był jeszcze aktywnym kolarzem. Obaj zostali zawieszeni podczas ubiegłorocznego Giro d'Italia.
Poniedziałek był dniem przerwy w Tour de France. We wtorek kolarze pokonają płaski odcinek z metą w Saint-Martin-de-Re.