Mistrzostwa Europy, które maja się odbyć w przyszłym roku, są pod wieloma względami wyjątkowe. Zarówno jeśli chodzi o zasady kwalifikacji jak i o miejsce rozgrywania spotkań bardzo wiele się zmieniło.
Dwudziestu z dwudziestu czterech uczestników zdobyło miejsce w EURO w zwyczajnym procesie kwalifikacyjnym. Awans bezpośredni zdobyły: Belgia, Włochy, Rosja, Polska, Ukraina, Hiszpania, Turcja, Francja, Anglia, Niemcy, Czechy, Szwecja, Austria, Portugalia, Chorwacja, Holandia, Szwajcaria, Dania, Walia i, po raz pierwszy Finlandia. Losowanie fazy grupowej EURO 2020 odbędzie się 30 listopada w Bukareszcie.
Kto zajmie ostatnie cztery miejsca?
Czterej brakujący finałowi uczestnicy zdobędą kwalifikacje w fazie playoff Ligi Narodów UEFA. Ten proces dotyczy 16 drużyn podzielonych na cztery grupy (od A do D). Zwycięzca każdej grupy zakwalifikuje się do turnieju finałowego.
Każda drużyna zmierzy się w tylko jednym meczu z przeciwnikiem a następnie ze zwycięzcą drugiej pary w grupie. Półfinały pojedynków play-offów są następujące:
A: Bułgaria vs. Węgry, Islandia vs. Rumunia
B: Bośnia i Hercegowina vs. Irlandia Północna, Słowacja vs. Republika Irlandii
C: Norwegia vs. Serbia, Szkocja vs. Izrael
D: Gruzja vs. Białoruś, Macedonia Północna vs. Kosowo
Drużyna z wyższym rankingiem UEFA będzie gospodarzem meczu półfinałowego 26 marca. Finały play-off odbędą się 30 marca.
Co to są „niedozwolone mecze”?
Z powodu napięć politycznych między niektórymi uczestniczącymi państwami UEFA wykluczyła mecze między tymi drużynami. Na przykład Ukraina prowadzi obecnie wojnę z Rosją i nie mogłaby grać w Rosji w Sankt Petersburgu. Również gdyby Kosowo zakwalifikowało się do turnieju, nie musiałyby grać z Rosją, Serbią ani Bośnią i Hercegowiną z powodu konfliktów politycznych.
Jednak te „zabronione” gry są faktycznie blokowane tylko na etapie grupowym, w fazie pucharowej teoretycznie wszystkie pary są możliwe we wszystkich miejscach. W wyjątkowej sytuacji Panel Awaryjny UEFA jest uprawniony do wprowadzania zmian w ostatniej chwili.
Gdzie będą rozgrywane mecze?
Mecze EURO 2020 odbędą się w 12 miejscach w 12 krajach. Miejsca spotkań to: Rzym i Baku (Grupa A), Petersburg i Kopenhaga (Grupa B), Amsterdam i Bukareszt (Grupa C), Londyn i Glasgow (Grupa D), Bilbao i Dublin (Grupa E) oraz Monachium i Budapeszt (Grupa F) ). Półfinały i finał zostaną rozegrane na stadionie Wembley w Londynie.
Zespoły, które zakwalifikowały się podczas zwykłego procesu kwalifikacyjnego i są także współgospodarzami, rozegrają u siebie co najmniej dwa mecze fazy grupowej. Jeśli drugi „gospodarz” w grupie nie zakwalifikuje się bezpośrednio, pierwszy gospodarz otrzymuje trzy mecze domowe. Na przykład Niemcy zakwalifikowały się bezpośrednio, ale Węgry - kraj partnerski - muszą spróbować tego w fazie playoff. Właśnie dlatego Niemcy będą miały trzy mecze u siebie w Monachium - w tym możliwy mecz z Węgrami. Z drugiej strony jeśli w grupie B znajdą się zarówno Rosja, jak i Dania, które zakwalifikowały się bezpośrednio, trzeba będzie przeprowadzić losowanie, aby zdecydować, który z nich zagra u siebie, gdy spotkają się w grupie.
Dlaczego na EURO 2020 zmieniono zasady?
Pomysł rozłożenia turnieju na cały kontynent jest pomysłem byłego prezydenta UEFA Michela Platiniego. Latem 2012 roku Francuz zaproponował zorganizowanie „EURO dla Europy” z okazji 60. rocznicy UEFA. Pomysł polegał na przybliżeniu meczów fanom na całym kontynencie, przy jednoczesnym rozłożeniu kosztów organizowania turnieju na kilka federacji krajowych.
Będziemy grać w 12 miastach w 12 różnych krajach, więc każdy kraj musi zbudować tylko jeden stadion i jedno lotnisko. Myślę, że to świetny pomysł podczas obecnego kryzysu gospodarczego
- powiedział wówczas Platini.