Ministerstwo Sportu i Turystyki jest jedną ze stron konsultacji ze środowiskami sportowymi Polski i Słowacji, które miałyby wspólnie ubiegać się o prawo do zorganizowania w 2034 r. zimowych igrzysk olimpijskich – dowiedzieli się dziennikarze w resorcie sportu.
Miastem gospodarzem i główną areną zawodów w Polsce miałoby być Zakopane.
Zakopane ma największe predyspozycje, aby być głównym organizatorem po stronie polskiej ze względu choćby na fakt, że funkcjonuje tu Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków sportu w Europie. W jego skład wchodzi choćby kompleks skoczni narciarskich, stadiony i budowany właśnie kryty tor lodowy
– powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
Przyznał, że jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową, to oczywiście brakuje jeszcze wielu obiektów do zorganizowania igrzysk, ale inne ośrodki sportowe z południa Polski mają takie możliwości. Obiekty, np. stoki narciarskie w Tatrach Wysokich i Niżnych, ma Słowacja.
Wiceminister sportu ocenił, że koszty zorganizowania zimowej olimpiady są nawet ośmiokrotnie niższe niż organizacja letnich igrzysk.
Pod względem infrastruktury pozasportowej kluczowy w ocenie możliwości organizacji będzie na pewno system komunikacyjny. Areny sportowe muszą być dobrze skomunikowane z najbliższymi lotniskami. Nowa, dwupasmowa zakopianka jest już niemal gotowa. Powstaje dwupasmówka do Nowego Targu i będzie gotowa w przyszłym roku, a warianty rozbudowy końcowego odcinka do Zakopanego są analizowane
– podkreślił wiceminister sportu.
Zakopane bez powodzenia starało się o organizację zimowych igrzysk w 2006 r. Kolejny polsko-słowacki projekt organizacji olimpiady w 2022 r., w którym Kraków miał być miastem gospodarzem, również się nie powiódł.