Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Koniec Rejsu Niepodległości. Powstanie Dar Polski

Po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział budowę nowego żaglowca.

Patrick Wernhardt [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

"W tym uroczystym dniu chciałbym ogłosić nowy program – program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży. I dzisiaj również ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca. I chciałbym, żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli"

– oświadczył Grabarczyk podczas uroczystości powitania żaglowca na Skwerze Kościuszki.

Pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaproponował, aby nowy szkolny żaglowiec nazywał się "Dar Narodu" albo "Dar Polski".

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego napisał do młodej załogi Daru Młodzieży:

"Witajcie w domu, witajcie w ojczyźnie. Wyszedłszy stąd w morze fregata po raz drugi w swej historii okrążyła ziemię żeglując w kierunku wschodnim. Wspominając czcigodną przeszłość płynęli państwo jednak ku słońcu, a zatem na spotkanie przyszłości. I podobnie też całe narodowe obchody jubileuszowe nie kierują naszych myśli tylko wstecz, lecz zarazem naprzód. Pielęgnowanie zbiorowej pamięci i honorowanie zasług bohaterów polskiej wolności służy bowiem umacnianiu w nas współcześnie patriotyzmu, dumy z dokonań minionych pokoleń i własnych oraz wiary w swoje siły, talenty, umiejętności i potencjał"

List od premiera Mateusza Morawieckiego podczas powitania żaglowca na Skwerze Kościuszki odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich:

"Wierzę, że Rejs Niepodległości będzie przez długie lata wspominany jako wspaniały przykład współtworzenia pozytywnego wizerunku naszego kraju i dbałości o jego dobro. Ten rejs pokazywał światu, jaka jest Polska – dumna ze swej historii, świadoma swego potencjału, ambitna i odważna, piękna jak żaglowiec pod biało-czerwoną banderą".

Ze słowem powitalnym do uczestników Rejsu Niepodległości zwrócił się też w liście prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego tekst odczytała przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk:

„Mieliście zaszczyt, honor i przywilej reprezentowania Rzeczpospolitej w setną rocznicę odzyskania przez nią niepodległości i powiedzenia przy tej okazji światu, jak Polska jest piękna. Mieliście też państwo sposobność poczuć się spadkobiercami tych waszych starszych kolegów, którzy 85 lat temu, w 15-lecie Polski odrodzonej popłynęli dookoła świata na Darze Pomorza, poprzedniku Daru Młodzieży”

W trakcie ceremonii powitania Daru Młodzieży odczytano także listy od marszałków Sejmu i Senatu – Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, wicepremier Beaty Szydło oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

W czasie rejsu przez pokład Daru Młodzieży przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Załoga była zmieniana osiem razy.

W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W trakcie 313 dni rejsu jednostka przepłynęła ok. 37 tysięcy mil morskich.

W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Ojciec Święty przyjął uczestników rejsu na prywatnej audiencji.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: armator żaglowca Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel sześć milionów złotych.

 

 



Źródło: PAP, niezależna.pl

#Andrzej Duda #Jarosław Kaczyński #Dar Młodzieży

redakcja