Wspomniany zakaz klękania wprowadzono w 2017 roku i była to reakcja na gest Megan Rapinoe. Gwiazda reprezentacji USA podczas meczu międzynarodowego w 2016 roku uklęknęła podczas hymnu. Poparła tym samym symbolicznie protest zapoczątkowany przez gracza ligi NFL Colina Kaepernicka przeciwko brutalności policji wobec osób ciemnoskórych.
Zniesiono zakaz klękania podczas hymnu
U.S. Soccer repealed a policy created after Megan Rapinoe knelt during the national anthem in 2016 following hours of debate on a conference call. https://t.co/OaPlA0lWIv
— NYT Sports (@NYTSports) June 11, 2020
Pod koniec maja o problemie tym stało się znów głośno w związku z brutalnym zabójstwem George'a Floyda. Ciemnoskóry Amerykanin zmarł w Minneapolis po tym, jak leżąc na ziemi został przyduszony kolanem przez policjanta. Sprawiedliwości rasowej zaczęli domagać się także sportowcy. Od dwóch tygodni na ulicach miast USA, ale i innych krajów trwają protesty.
NFL przekaże ćwierć miliarda na walkę z rasizmem
The NFL announced that it would pledge $250 million over the next ten years to help fight systematic racism https://t.co/5IDvjp102h
— CNN (@CNN) June 12, 2020
Także władze ligi futbolu amerykańskiego postanowiły zająć stanowisko w sprawie. Reakcji ze strony NFL domagało się wielu znanych ciemnoskórych zawodników i w ubiegłym tygodniu wypowiedział się jej komisarz Roger Goodell:
My, NFL, potępiamy rasizm i systemowy ucisk ciemnoskórych. Przyznajemy, że myliliśmy się i nie słuchaliśmy wcześniej zawodników NFL. Zachęcamy teraz wszystkich do zabrania głosu i pokojowego protestowania. Bez ciemnoskórych zawodników nie byłoby naszej ligi. Obecne protesty w całym kraju są symbolem wielowiekowej ciszy, nierówności i ucisku czarnych graczy, trenerów, kibiców i pracowników klubów.
NFL zapowiedziało przekazanie w ciągu 10 lat 250 mln dolarów na walkę z rasizmem. Jak podał portal The Undefeated, władze ligi przekazały już wcześniej 44 mln USD na walkę o sprawiedliwość społeczną za pośrednictwem Koalicji Graczy, która powstała w wyniku protestów Colina Kaepernicka, który w 2016 roku zaprotestował przeciw rasizmowi i brutalności policji wobec osób ciemnoskórych.
Ówczesny rozgrywający San Francisco 49ers po tamtym sezonie nie mógł znaleźć pracodawcy w tych rozgrywkach m.in. ze względu na swój gest - uklęknął podczas odgrywania hymnu USA -, który niektórzy uznali za kontrowersyjny. W listopadzie 2017 roku NFL zobowiązało się do przekazania prawie 100 mln dol. na pomoc społeczności afroamerykańskiej.