10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

"Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" - jak reagują studenci?

Celem programu Strzelnica w Powiecie jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami infrastrukturalnymi Sił Zbrojnych co ma pomóc m.in. w rozwoju strzelectwa sportowego - mówi dla portalu Niezależna.pl, generał brygady Artur Dębczak, Dyrektor Biura do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

Jak wygląda oferta Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” skierowana dla studentów a realizowana w ramach Legii Akademickiej? 

Legia Akademicka to program skierowany do starszej młodzieży – studentów wszystkich uczelni publicznych, niepublicznych i wojskowych. Dotychczas zrealizowano cztery edycje programu, obecnie trwa organizacja V edycji. Chętni mają możliwość ukończenia modułu podstawowego, który kończy się przysięgą i otrzymaniem stopnia szeregowego rezerwy, lub podoficerskiego, po którym będzie można zostać kapralem rezerwy. Dotychczas w czterech edycjach wzięło udział ok. 80 uczelni. Blisko 9 tys. studentów ukończyło szkolenie w module podstawowym, a prawie 7,5 tys. – moduł podoficerski. W IV edycji wprowadziliśmy nowość, a mianowicie przeszkolenie w module oficerskim. Tak jak moduł podstawowy i podoficerski, składał z części teoretycznej oraz praktycznej, w całości realizowanych w okresie wakacyjnym. O oficerskie szlify w Legii Akademickiej mogą się ubiegać ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy. W zeszłym roku pilotażowo moduł oficerski ukończyło 54 osoby. 250 kolejnych studentów może stać się oficerami po szkoleniu w tym roku – obecnie trwa nabór do V edycji programu. Przystąpiły do niego 74 uczelnie - 57 publicznych i 17 niepublicznych.

 

 

Chciałbym się zapytać o to jak układa się współpraca „Biura” z organizacjami proobronnymi?

Wielki potencjał widzimy również w organizacjach proobronnych. Pod koniec 2020 roku wprowadzono dodatkowo możliwość zawarcia partnerskiej umowy proobronnej. Dzięki niej stowarzyszenia i fundacje posiadające certyfikowanych instruktorów mogą włączyć się w proces szkolenia uczniów klas wojskowych. W zamian będą mogą liczyć na szkolenia z wykorzystaniem infrastruktury, sprzętu i kadry jednostek wojskowych oraz wsparcie w realizacji zadań statutowych.

Co nowego w realizowanym od pewnego czasu Programie Strzelnica w Powiecie? 

Celem programu Strzelnica w Powiecie jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami infrastrukturalnymi Sił Zbrojnych. Nowości jakie przygotowaliśmy to możliwość obok budowy strzelnic wielkogabarytowych obiektów wirtualnych i pneumatycznych. Od początku działalności biura udało się wybudować około 50 strzelnic.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#kadeci #Strzelnica w powiecie #Wojsko Polskie ##MON

Paweł Kryszczak