Pierwsza studiowana bitwa - bitwa pod Komarowem, była jedną z najważniejszych bitew polsko-bolszewickiej wojny 1920 roku. Miała miejsce między 30 sierpnia a 2 września, w okolicach miejscowości Komarów niedaleko Zamościa. Była to jedna z największych bitew kawalerii od 1813 roku i ostatnia wielka bitwa o przełomowym znaczeniu, w jakiej używano kawalerii jako takiej, a nie jako piechoty. Bitwa zakończyła się katastrofą dla sowieckiej 1 Armii Konnej, która otrzymała ciężkie straty, z trudem uniknęła otoczenia i całkowitego zniszczenia. Po bitwie morale 1. Armii Konnej załamało się, przestała być ona skuteczną siłą bojową.
Bitwa pod Tomaszowe Lubelskim między niemieckim Wermachtem a siłami polskimi odbyła się w dniach 18-20 września 1939 r. Była drugą co do wielkości bitwą w trakcie niemieckiej agresji na Polskę, a także największą bitwą pancerną kampanii wrześniowej. W nocy z 18 na 19 września pod Tomaszowem starły się z niemieckim najeźdźcą dwie polskie kolumny czołgów Vickers i TKS, wspieranych przez 11. Pułku Piechoty. Jednak polski atak nie powiódł się, spowodował liczne straty i w konsekwencji żołnierze polscy zostali zmuszeni wycofać się w kierunku na zachodu od Rogóźna.
Bitwa pod Osuchami była największą bitwą partyzancką w Polsce podczas II wojny światowej. Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej, w pobliżu miejscowości Osuchy w dniach 25 – 26 czerwca 1944 r., była ona punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej - Sturmwind II (Operacja Huragan II). Bitwa zakończyła się porażką sił partyzanckich, które poniosły ciężkie straty. Obecnie w Osuchach znajduje się cmentarz wojskowy poświęcony poległym partyzantom.
Końcowym akcentem podróży było zwiedzanie twierdzy Zamość. Została zbudowana w latach 1579-1618, zainicjowana przez kanclerza Jana Zamoyskiego, hetmana wielkiego koronnego. Jest jedną z największych fortyfikacji Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Współczesne konflikty zbrojne różnią się od tych z przeszłości. Nawet linie dzielące walczące strony straciły swój pierwotny charakter. Mimo to, wnioski wyciągnięte z użycia kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej, działanie jednostek pancernych w kampanii wrześniowej 1939 roku, operacje asymetryczne podczas II wojny światowej oraz twierdza Zamość w XVII i XVIII ujawniają pewne podobieństwa. Technologia idzie naprzód, natomiast niektóre wartości pozostają takie same – stwierdził w odniesieniu do podróży historycznej płk Zenon Brzuszko, dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, cytowany przez oficjalny portal Dowództwa Generalnego RSZ.
Warto dodać, że dowództwo Wielonarodowej Brygady planuje kontynuować podróże wojskowo-historyczne, studiować ważne fakty historyczne dotyczące państw tworzących Brygadę oraz ich wspólna historię - podaje DG RSZ.