Nie przenosiłbym sporu, który jest w Porozumieniu na całą Zjednoczoną Prawicę - powiedział szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił jednak, że jego ugrupowanie jest zaskoczone zwrotem wydarzeń, a narastające spory zawsze grożą destabilizacją.
W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia.
Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina, został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r., wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.
W rozmowie na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podkreślał, że spory są istotą polityki, natomiast niezależnie od tego, o jakich środowiskach politycznych mówimy, "nikt się nie cieszy, jeśli te spory tak narastają, bo grożą destabilizacją".
"Sytuacja w Porozumieniu oczywiście nie cieszy, jesteśmy zaskoczeni zwrotem wydarzeń i tego rodzaju scenariuszem, który ma miejsce"
- powiedział. Nawiązał również do niedawnej rozbieżności zdań między Solidarną Polską a Prawem i Sprawiedliwością, która dotyczyły weta unijnego budżetu. "Mimo wyartykułowania tych rozbieżności i różnic uznaliśmy (...), że są wyższe racje i wiele wspólnych spraw, które wymagają szukania kompromisu" - powiedział.
Podkreślił, że cechą charakteryzującą polityków powinno być umiejętne rozwiązywanie konfliktów. "Ja bym nie przenosił sporu, który jest w Porozumieniu na całą Zjednoczoną Prawicę" - powiedział dodając, że Porozumienie jest "częścią całego obozu i arytmetyka sejmowa pokazuje, że (jest - red.) częścią konieczną do tego, żeby można było skutecznie rządzić".
Pytany, czy nikt z Porozumienia nie odzywał się do polityków Solidarnej Polski z propozycją przejścia do tego ugrupowania, Ziobro odparł, że nie prowadzi takich rozmów.
"My takich rozmów nie prowadzimy, ponieważ mamy umowę, którą staramy się respektować" - powiedział.
"Natomiast z całą pewnością jest tak, że jakieś rozmowy trwają, natomiast zasady profesjonalne wymagają tego, żeby zachować pewną dyskrecję"
- powiedział. Podkreślił, że Solidarna Polska nie chce "wkraczać w obszar odpowiedzialność drugiego ugrupowania".
W piątek Prezydium Zarządu Porozumienia zdecydowało o zawieszeniu ośmiu członków, w tym m.in. Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa, Michała Cieślaka i Włodzimierza Tomaszewskiego i zawnioskowało o ich wyrzucenie z partii. Pierwszym trzem wycofano rekomendacje rządowe. Jak powiedział PAP zastępca rzecznika partii Jan Strzeżek, powodem było "wielokrotne łamanie statutu partii", a wnioskami o wyrzucenie z partii zajmie się w ciągu kilku dni sąd koleżeński. Wcześniej wykluczeni z Porozumienia zostali europoseł Adam Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk.