Turystka, która postanowiła zjechać na pośladkach ze szczytu Kasprowego Wierchu, doznała poważnych obrażeń ciała. Ratownicy TOPR na pokładzie śmigłowca przetransportowali poszkodowaną do zakopiańskiego szpitala.
Jak zrelacjonował dyżurny ratownik TOPR, kobieta ześlizgnęła się ze szczytu Kasprowego Wierchu, następnie przecięła trawers i zatrzymała się na zboczu Kotła Gąsienicowego. Turystka połamała żebra, doznała wewnętrznych obrażeń i ataku padaczki. Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali ją do zakopiańskiego szpitala.
Edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego i przewodnik tatrzański Tomasz Zając powiedział, że dzięki kolejce linowej Kasprowy Wierch jest łatwo dostępny dla turystów, ale osoby nie mające stosownego turystycznego sprzętu, powinny w obecnych warunkach ograniczyć swoją aktywność do tarasu widokowego i rejonu stacji kolejki.
"Na szczyt z zakopiańskich Kuźnic możemy dostać się kolejką w 15 minut, a jest to różnica prawie tysiąca metrów w pionie. Często turyści, którzy trafiają na Kasprowy Wierch wychodząc z kolejki linowej, są zupełnie nieprzygotowani na wysokogórskie warunki. Przede wszystkim ruszają w nieodpowiednim obuwiu i odzieży, bez żadnego sprzętu. Swoją aktywność powinni ograniczyć do tarasu widokowego i obiektu górnej stacji kolejki, bo nawet wyjście na sam szczyt lub poruszanie się trawersem może być niebezpieczne"
– przekazał PAP Zając.
Nie mając żadnego sprzętu asekuracyjnego, na przykład raków, kijków czy czekana, to nawet krótka wędrówka między stacją kolejki, a szczytem Kasprowego może być groźna w zimowych warunkach. Kopuła Kasprowego Wierchu obecnie jest przykryta zmrożonym śniegiem, a miejscami samym lodem.