Do zakładania utrzymujących wilgoć łąk kwietnych zachęca władze i mieszkańców swoich 41 miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W ubiegłym roku przeprowadziła pilotaż projektu, propagującego wysiewanie łąk, w tym roku zdecydowała o jego rozwinięciu.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja, mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu, skupia 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest zagospodarowanie przestrzenne.
Na tej podstawie Metropolia angażuje się w przedsięwzięcia związane z ładem przestrzennym i ochroną środowiska. W ubiegłym roku ukierunkowała swój fundusz, mający służyć zmniejszaniu nierówności między poszczególnymi gminami członkowskimi, na działania związane z oszczędnością energii i ograniczaniem niskiej emisji.
W kontekście m.in. ubiegłorocznej suszy jej władze sugerowały zrezygnowanie bądź ograniczenie do minimum koszenia miejskich trawników. Jesienią przeprowadziły natomiast cykl warsztatów w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich, w ramach których w tych miastach m.in. wysiano łąki.
Jak wyjaśniła cytowana w informacji prasowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii szefowa departamentu infrastruktury i środowiska urzędu metropolitalnego Blanka Romanowska, duże zainteresowanie i zaangażowanie uczestników pilotażu było podłożem decyzji o rozwinięciu programu Metropolitalne Łąki Kwietne.
„To nasze wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to naturalny, skuteczny sposób na łagodzenie skutków suszy. Obserwujemy, że z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Ich zakładanie oraz pielęgnacja wymaga jednak zdobycia podstawowej wiedzy jak przygotować grunt oraz kiedy kosić, aby mogły się one samoistnie odtwarzać w kolejnych okresach wegetacyjnych”
– wskazała Romanowska.
W tegorocznej edycji programu mogą brać udział organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne. Termin składania deklaracji minie 30 czerwca. Chętni do uczestnictwa powinni podać m.in. planowaną liczbę uczestników warsztatów, dane o położeniu oraz wielkości terenu do wysiania łąki oraz tytuł do nieruchomości, na której odbędą się warsztaty w części praktycznej. Powinna być ona ogólnodostępna i znajdować się w obszarze zwartej zabudowy lub blisko terenów zurbanizowanych.
Warsztaty odbędą się we wrześniu i w październiku. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zapoznają się zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych poznają techniki wysiewu roślin łąkowych, które zakwitną wiosną.
W miejscu założenia łąki Metropolia ustawi tablicę informacyjną wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających, a każdy uczestnik warsztatów otrzyma broszurę informacyjną i paczuszkę z nasionami łąkowymi do samodzielnego wykorzystania w dowolnym miejscu.
Działania zgodne z tą ideą niektóre miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii już podjęły. Od paru lat sianie i utrzymywanie łąk kwietnych zakłada np. katowicki projekt KATOobywatel, mający zwiększać poczucie wpływu mieszkańców na miasto.