38 cudzoziemców, wśród których byli obywatele Iranu i Syrii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w poniedziałek rano Straż Graniczna.
Straż Graniczna poinformowała na platformie X (wcześniej Twitter), że zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez pograniczników z placówek z Dubicz Cerkiewnych, Białowieży i Narewki.
Z 38 cudzoziemców, którzy próbowali się przedostać sześć osób - jak podaje SG - "na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś". "Zatrzymane osoby to obywatele Iranu i Syrii" - poinformowała służba.
W dn.24.09 do🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾38 cudzoziemców,w tym 6 os. na widok patroli🇵🇱zawróciło na🇧🇾
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) September 25, 2023
Zatrzymane osoby to ob.Iranu i Syrii.
Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez #PSGDubiczeCerkiewne #PSGBiałowieża i #PSGNarewka#ZielonaGranica pic.twitter.com/O39szUojQy
Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu - blisko 2,8 tys. Zatrzymywani w tym roku na granicy cudzoziemcy pochodzili z 52 krajów.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, a centrum nadzoru gdzie są analizowane, monitorowane na bieżące dane z bariery elektronicznej jest w Białymstoku w Podlaskim Oddziale SG.
SG ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia elektroniczne mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych i czujników ruchu. Przetarg ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, a wykonawca ma zacząć prace jeszcze w 2023 r. Centrum nadzoru ma się znajdować w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.