Marta Kwiatkowska, Marcin Żukowski, Aleksander Mądry, Wojciech Samek, Marek Barwiński, Zofia Dzik – to światowej sławy naukowcy w dziedzinie informatyki i AI, którzy odeszli z IDEAS NCBR po tym, jak rezygnację złożył twórca i pierwszy prezes instytutu, Piotr Sankowski. Problemu nie widzi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, zarzucając ośrodkowi niewystarczająco komercjalny charakter. Umowa spółki wprost stanowi, że „zasadnicza część aktywności Spółki będzie stanowiła działalność niegospodarcza”.
W czwartek portal wyborcza.biz poinformował, że rezygnację z pracy w IDEAS złożył twórca i pierwszy prezes instytutu, Piotr Sankowski. Współpracownicy bardzo chwalą Sankowskiego i wskazują, że stworzył w IDEAS zespół wybitnych ekspertów w zakresie sztucznej inteligencji. Natychmiast wskazano, że za Sankowskim można spodziewać się kolejnych odejść. To eufemizm. Przez ośrodek przetoczyła się fala odejść.
Jak pisze red. Anna Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej, z rady naukowej zrezygnowało już 6 osób: Marta Kwiatkowska, Marcin Żukowski, Aleksander Mądry, Wojciech Samek, Marek Barwiński, Zofia Dzik.
Odpowiedzialność za fatalną sytuację IDEAS naturalnie przypisano rządzącym. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula w kilku wpisach tylko to potwierdził.
Na alarm Dariusza Jemielniaka, by premier Donald Tusk - mimo powodzi - dostrzegł, jak źle dzieje się w polskiej nauce, Gdula odparł:
„To jakieś kompletne pomieszanie pojęć. IDEAS NCBR to spółka z o.o. Została powołana, żeby komercjalizować wyniki badań naukowych. Rok 2023 zamknęła ze strata 28 808 965 złotych. Przychodów było 173 tys. Rada Nadzorcza Ideas podjęła decyzje, że nie można trzymać tego kursu”.
Później powtórzył, że „misją (IDEAS) jest komercjalizacja”. „Można jak najlepiej oceniać Piotra Sankowskiego jako naukowca, ale rada nadzorcza musi pod uwagę brać wyniki finansowe” - przekonywał o istocie finansowego aspektu działalności ośrodka.
Z wyliczonej straty zakpił ekspert ds. AI Michał Podlewski. Ale postawił też postulat na poważnie:
Gdula do dymisji.
— Michał Podlewski (@TrajektoriaAI) September 28, 2024
Całe to towarzystwo już dawno powinno wylecieć za zarzynanie nauki w Polsce (PAN, Łukasiewicz, NCN), ale właśnie w skutek ich działań straciliśmy ekspertów światowej klasy z MIT, Oxfordu i UW w zamian za ludzi z Uczelni Chodakowskiej.
Gdula wyhalucynował… pic.twitter.com/TzT5lWHy3o
Kolejne niewygodne pytania postawiła red. Wittenberg.
Panie ministrze, czy prawdą jest, że umowa spółki stanowi, że:
Zamiast odpowiedzi na postawione pytania, Gdula odparł tylko:
Gdyby w 2023 @IDEAS_NCBR powiększyła budżet np o 30 mln zgodnie ze swoją misją komercjalizacji i zainwestowała je w badania na pewno losy konkursu potoczyłyby się inaczej. Przychody za 2023 przypomnę to 173 tys.
— Maciej Gdula (@m_gdula) September 27, 2024