Dziś wygasa członkostwo w Państwowej Komisji Wyborczej jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego. W Komisji zastąpić ma go sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek. Z kolei funkcję szefa PKW może objąć sędzia Zbigniew Cieślak.
Zgodnie z obecnym przepisem Kodeksu wyborczego, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wskazywani są przez prezesów tych sądów. Kadencja członka PKW wynosi 9 lat; wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.
Dziś przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński kończy 70 lat. Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku, w związku z tym jego miejsce w Komisji zająć musi czynny sędzia TK lub w stanie spoczynku, wskazany przez prezesa Trybunału.
W połowie marca prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała o skierowaniu pisma do prezydenta, w którym wskazała sędziego Grzegorza Jędrejka jako kandydata prezesa TK w PKW.
Sędziów w skład PKW powołuje prezydent w drodze postanowienia. Zgodnie z przepisami, uzupełnienie składu PKW musi nastąpić w ciągu 5 dni od dnia wygaśnięcia członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej.
Nowym szefem PKW może zostać sędzia Zbigniew Cieślak, który jako jedyny z obecnego składu wyraził chęć kierowania Komisją. Jeśli jednak jego kandydatura nie uzyska poparcia sędziów, kandydowanie na przewodniczącego Komisji rozważać ma obecny zastępca szefa PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.