Wraz ze startem nowej odsłony programu Rodzina 500+ ruszyło przyjmowanie wniosków. Zgłoszenia o przyznanie świadczenia na nowych zasadach będzie można składać online od 1 lipca, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną – w urzędzie lub listownie pocztą. Ze świadczenia skorzysta prawie dwa razy więcej osób niż do tej pory.
Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o składanie wniosków online i ostrzega przed nadużyciami
– Czekacie na 500+ na pierwsze dziecko? Postawcie na wygodę i oszczędność czasu – złóżcie wniosek przez internet. Nie korzystajcie z pośredników, nie dajcie się naciągnąć oszustom. Poradzicie sobie sami
– informuje resort.
Od tego roku rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu elektroniczny formularz jest prostszy i krótszy.
Najkorzystniej jest złożyć wniosek od 1 lipca do 30 września. To gwarancja tego, że pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli natomiast wniosek zostanie dostarczony po 30 września, wtedy świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym go złożono.
Na wniosku należy podać adres e-mail. Dzięki temu szybko dotrze do nas informacja potwierdzająca przyznanie świadczenia. W innym wypadku taką informację będzie można odebrać w urzędzie.
– Rodzice, którzy chcą załatwić tę sprawę online, mają trzy możliwości – wszystkie bezpieczne i pewne. Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia. Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia – skorzystanie z bankowości elektronicznej. Nie warto korzystać z pośredników, którzy obiecują pomoc. Poradzą sobie Państwo sami – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski. Aby móc skorzystać z pierwszej lub drugiej możliwości, czyli wysłania wniosku za pośrednictwem portalu Empatia lub PUE ZUS, należy wcześniej założyć profil zaufany. W większości przypadków trwa to kilka minut i jest bezpłatne. Zresztą profil zaufany powinien mieć każdy rodzic – może przydać się wielokrotnie – umożliwia chociażby zgłoszenie narodzin dziecka, zawnioskowanie o dowód osobisty czy logowanie do Internetowego Konta Pacjenta. Profil można założyć na rządowej stronie www.pz.gov.pl.
Profil zaufany daje pełnię bezpieczeństwa, ale działając przez internet, zawsze należy być czujnym.
– Jeśli składamy wniosek przez internet, korzystajmy tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych
– tłumaczy minister Zagórski.
– Upewniajmy się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem. Jak to zrobić? Zwracajmy uwagę na to, czy w pasku adresu jest zielona kłódka i napis https://Ignorujmy maile i komunikaty, które nakłaniają nas do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku – taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy
– dodaje szef MC.
Cały tekst w dzisiejszej "Codziennej"
Serdecznie polecamy poniedziałkowe wydanie "Codziennej".
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 30 czerwca 2019
Więcej na https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC
Polecamy również prenumeratę na https://t.co/lCMd0LgNlm pic.twitter.com/GQCFo7Eg2u