Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmowała się informacja na temat sytuacji dziennikarzy, którym Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska wytoczyło procesy. „Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu wyraża głębokie zaniepokojenie próbami systemowego zastraszania dziennikarzy i polskich mediów przez wydawnictwo Ringier Axel Springer […] Ściganie dziennikarzy na drodze sądowej za ich poglądy – zamiast polemiki z nimi w ramach swobody debaty – wskazuje, że RASP odwołuje się do dziedzictwa odległego od demokratycznych zasad wolności słowa. Musi to budzić najwyższe zaniepokojenie” - głosi przyjęty dezyderat. Komisja zwróciła się też do MSZ oraz MKDNiS o zaakcentowanie problemu w relacjach z niemieckimi partnerami.
Wniosek formalny w tej sprawie zgłosiła posłanka PiS Joanna Lichocka.
W głosowaniu nad dezyderatem wzięło udział 16 posłów, 14 było za, 2 było przeciwko. Posłowie opozycji, w tym m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO), opuścili salę posiedzeń komisji i nie uczestniczyli w głosowaniu.
ℹ️ Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatruje informację dyrektora @cmwp_sdp nt. sytuacji dziennikarzy, którym Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska wytoczyło procesy.📰🧑⚖
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) March 16, 2021
🔴🎥 Transmisja NA ŻYWO: https://t.co/X8fVuJgIxK. pic.twitter.com/F6W5d8qauG
„Sejmowa Komisja Kultury i Środków przekazu wyraża głębokie zaniepokojenie próbami systemowego zastraszania dziennikarzy i polskich mediów przez wydawnictwo Ringier Axel Springer. Liczba wytaczanych dziennikarzom i publicystom procesów z powodu wyrażania przez nich opinii, żądanie z powodu ich głoszenia wysokich, drastycznie nieproporcjonalnych do dochodów dziennikarzy zadośćuczynień i odszkodowań wskazują, że działania te mają na celu nie tylko zdławienie możliwości krytyki tego niemieckiego (obecnie także z udziałem kapitału szwajcarskiego i amerykańskiego) wydawnictwa. Są także przejawem próby ingerencji przez podmiot zewnętrzny w obowiązywanie konstytucyjnej zasady wolności słowa w Polsce, a także faktycznego wyeliminowania z zawodu dziennikarzy krytycznych wobec linii niemieckich tytułów. Wydawca największego portalu ukazującego się po polsku onet.pl, tygodnika „Newsweek”, i gazety codziennej „Fakt” oraz wielu tytułów branżowych i specjalistycznych ma dominującą pozycję na rynku medialnym. Ściganie dziennikarzy na drodze sądowej za ich poglądy – zamiast polemiki z nimi w ramach swobody debaty – wskazuje, że RASP odwołuje się do dziedzictwa odległego od demokratycznych zasad wolności słowa. Musi to budzić najwyższe zaniepokojenie.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zwraca się do rządu, w szczególności do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o podjęcie działań mających na celu zaakcentowanie tego problemu w relacjach bilateralnych z niemieckimi partnerami”.
"Ściganie dziennikarzy na drodze sądowej za ich poglądy zamiast polemiki z nimi w ramach swobody debaty wskazuje, że RASP odwołuje się do dziedzictwa odległego od demokratycznych zasad wolności słowa. Musi to budzić najwyższe zaniepokojenie" https://t.co/sLpd2IaYP8
— Joanna Lichocka (@JoannaLichocka) March 16, 2021
Wcześniej Scheuring-Wielgus oceniła, że dezyderat „nadaje się do śmietnika”. Z kolei Śledzińska-Katarasińska (KO) zwracając się do Lichockiej powiedziała:
Haniebna jest ustawka, w którą pani nas tutaj wciągnęła i oznajmiam, że nikt z moich kolegów i koleżanek nie tylko nie poprze tego dezyderatu, ale nigdy nie będzie nad tego typu dezyderatami obradować.
- mówiła Śledzińska-Katarasińska.
Z kolei obecna na posiedzeniu komisji Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jolanta Hajdasz, która prezentowała informację nt. sytuacji dziennikarzy powiedziała, że wytaczanie procesów przez RASP dziennikarzom to „mechanizm, który służy uciszaniu niepokornych dziennikarzy czy tych dziennikarzy, którzy ośmielają się w przestrzeni publicznej mieć stanowisko inne, niż to, które prezentuje właśnie koncern Ringier Axel Springer”.
W mojej ocenie, w naszej ocenie narusza to fundamentalną w demokracji zasadę wolności słowa.
- podkreśliła
Joanna Lichocka relacjonując na Twitterze przebieg posiedzenia komisji, zwracała uwagę na burzliwy przebieg posiedzenia komisji i zachowanie polityków opozycji:
Patrzcie co robi PO w obronie niemieckiego wydawnictwa:) Uciekli z komisji, by nie brać udziału w głosowaniu, teraz będą walczyć o interesy Axel Springer do upadłego:) Jasno pokazują, kto tam jest panem ich działań..;) #wstyd #partiazewnętrzna #walkaoniemieckiemedia #POgarda https://t.co/PJCh4l11hW
— Joanna Lichocka (@JoannaLichocka) March 16, 2021
Zapis tej kompromitacji PO i Lewicy - kompletnie niezdolnych do jakiegokolwiek krytycznego ruchu wobec niemieckich koncernów - znajdziecie tu: https://t.co/lzhT0Js6D7 https://t.co/qBuStS86ES
— Joanna Lichocka (@JoannaLichocka) March 16, 2021