W związku z wichurami, które przeszły nad Polską, wojsko jest w stałej gotowości do niesienia pomocy poszkodowanym oraz wspiera pozostałe służby pracujące przy usuwaniu skutków załamania pogody – podał resort obrony.
W poniedziałek 30.10.2017 roku Wojewoda Warmińsko-Mazurski skierował do Ministra Obrony Narodowej wniosek w sprawie wydzielenia sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej w Elblągu.
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wydał niezwłocznie decyzję w sprawie skierowania wydzielonych sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej. Dowódca Operacyjny wydał rozkaz w sprawie użycia Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Elbląg z 16 Dywizji Zmechanizowanej (100 żołnierzy-stan na 30.10.2017) do wsparcia organów administracji publicznej.
WZZ Elbląg III realizować będzie zadania w zakresie układania worków z piaskiem, rozstawiania rękawów przeciwpowodziowych oraz likwidacji skutków zagrożenia powodziowego. Wydzielone siły i środki osiągnęły gotowość do działania do 22.00 w dniu 30.10 i pozostawać będą w gotowości do realizacji zadań w rejonie mostu na rzece Wąskiej w m. Węzina.
W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek poszkodowanym przez wichury pomagali także żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej z Morąga oraz jednostki wojskowej w Czarnem.
Wojskowa Straż Pożarna ze Świnoujścia brała udział w akcji usuwania powalonych drzew na trasie kolejowej Świnoujście – Międzyzdroje. Również Wojskowa Straż Pożarna w Żaganiu oraz w Pruszczu Gdańskim brały udział w akcjach pomocy poszkodowanym na skutek wichur.
Pierwsze wezwanie do pomocy strażacy w marynarskich mundurach odebrali około godziny 4.00 nad ranem. Na terenie miasta wichura powałiła kilka drzew – strażacy Wojskowej Straży Pożarnej interweniowali m.in. w rejonie ulic Duńskiej, Fińskiej i Ludzi Morza. Po usunięciu drzew i udrożnieniu ulic wspierali oni działania Państwowej Streaży Pożarnej w świnoujskim Gazoporcie. Około godziny 06.20 strażacy WSP zostali skierowani do powalonych drzew na szlaku kolejowym Międzyzdroje – Świnoujście. Po przybyciu w rejon akcji żołnierze rozpoczeli prace na udrożnieniem torów. Przejazd wszystkimi torami był zablokowany 4 wiatrołomami. Po wyłączeniu zasilania przez służby PKP, żołnierze za pomocą pił spalinowych usuneli drzewa. Szlak zosatał oczyszczony z przeszkód. Do akcji naprawy trakcji i przywracania zasilania mogli przystąpić kolejarze. Strażący WSP do bazy w Ognicy powrócili tuz przed godziną 13.00
Wojskowa Straż Pożarna Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu (8.Flotylla Obrony Wybrzeża) jest włączona w Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy. Cyklicznie organizowane są ćwiczenia pomiędzy strażakami w mundurach a ich kolegami z Państwowej Straży Pożarnej. Żołnierze pełnią całodobowe służby i są gotowi do interwencji zawsze gdy zajdzie taka konieczność.
Wojewódzkie Sztaby Wojskowe są w stałym kontakcie z wojewódzkimi i regionalnymi sztabami kryzysowymi, po to aby w razie konieczności natychmiast zabezpieczyć i wydzielić niezbędne siły i środki z zasobów wojska.
W przypadku otrzymania informacji o konieczności użycia sił i środków wojskowych minister obrony narodowej niezwłocznie podejmie niezbędne decyzje mające na celu skierowanie wojska w rejony, gdzie jest ono potrzebne.