Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie ogłosił brak przydatności do spożycia wody z publicznego wodociągu Węgorzewo. Przyczyną jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne spowodowane obecnością bakterii Escherichia coli.
W czwartek odbiorcy przebywający na terenie powiatu węgorzewskiego otrzymali w tej sprawie alert SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
‼️Uwaga! Alert RCB‼️
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) January 23, 2025
„Uwaga! Woda w Węgorzewie i pobliskich miejscowościach jest niezdatna do picia do odwołania. Śledź komunikaty inspekcji sanitarnej.”
Alert RCB o tej treści został przesłany do odbiorców przebywających na terenie powiatu węgorzewskiego (woj.… pic.twitter.com/VmBdkvZOuB
Wodociąg Węgorzewo zaopatruje w wodę 26 miejscowości: Węgorzewo, Kal, Maćki, Ruska Wieś, Trygort (Zwierzyniecki Róg), Ogonki, Kolonia Rybacka, Czerwony Dwór, Wysiecza, Kalskie Nowiny, Stręgiel, Matyski, Stulichy, Klimki, Wilkowo, Jakunowo, Prynowo, Trygort, Węgielsztyn, Janówko, Stawki, Przystań, Mamerki, Harsz, Okowizna, Dziaduszyn. Służby sanitarne podały, że dotyczy to 13 334 mieszkańców.
Woda nie może być spożywana ani wykorzystywana do przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców czy naczyń kuchennych. Może być używana do celów porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.
Informacje dla mieszkańców o zastępczych punktach poboru wody są publikowane m.in. przez Zakład Usług Komunalnych w Węgorzewie.
Z komunikatu zamieszczonego przez tę spółkę w mediach społecznościowych wynika, że do obecnej sytuacji najprawdopodobniej przyczyniło się uszkodzenie wodociągu zlokalizowane 15 stycznia pod rzeką Węgorapą przy wyjeździe z Węgorzewa w stronę miejscowości Maćki. Wykonano wtedy prace naprawcze, a następnie połączono sieć wodociągową i przeprowadzono czyszczenie odcinka od miejsca awarii do końca sieci.
Ponieważ wyniki badań wody pobranej po tej awarii w miejscowościach Maćki, Wilkowo i Prynowo wykazały obecność E. coli, sanepid wydał w ostatnią decyzję o niezdatności wody z wodociągu do spożycia.
Węgorzewski ZUK podał, że woda na odcinku awarii będzie podlegać intensywnemu chlorowaniu, a sieć na tym odcinku będzie płukana. Po wykonaniu tych działań zostaną przeprowadzone badania kontrolne. "Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby jak najszybciej przywrócić bezpieczeństwo i jakość dostarczanej wody" - napisano w komunikacie.