10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Wicepremier Sasin o przyszłości CPK. "Nie ma mowy o żadnych oszczędnościach i cięciach"

Zdaniem ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina, Polska nie może rezygnować z inwestycji, jeśli planowany jest powrót do wysokiego wzrostu gospodarczego sprzed pandemii koronawirusa. - W żadnym wypadku nie zamierzamy redukować inwestycji infrastrukturalnych (...) tutaj nie ma mowy o żadnych oszczędnościach czy cięciach. Dotyczy to też tych wielkich inwestycji, jak CPK. To będzie wielkie koło zamachowe wzrostu gospodarczego - zapowiedział.

Jacek Sasin
Jacek Sasin
By MAP - https://web.archive.org/web/20200307220759/https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/jacek-sasin, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87798770

Wicepremier i minister aktywów państwowych zauważył na antenie TVP Info, że po ustąpieniu koronawirusa ważne będzie, by jak najwięcej firm "wyszło z uśpienia" i wróciło do normalnego funkcjonowania.

To dlatego - kontynuował - rząd przyjął wiele rozwiązań, które mają pomóc firmom w przejściu przez ten trudny okres. Wymienił m.in. dopłaty do wynagrodzeń pracowników, czy działania związane z utrzymaniem miejsc pracy w firmach, szczególnie sektora MŚP.

Według Sasina, w dobie koronawirusa i po ustaniu epidemii, ważna będzie nie tylko kondycja firm, ale również nierezygnowanie z inwestycji, również tych dużych, jak CPK (Centralny Port Komunikacyjny).

Podkreślił, że to inwestycje infrastrukturalne - drogowe, kolejowe, ale również te prowadzone przez spółki Skarbu Państwa mogą pozwolić wyjść ze spowolnienia i wrócić do wskaźników wzrostu PKB sprzed okresu pandemii.

- W żadnym wypadku nie zamierzamy redukować inwestycji infrastrukturalnych (...) tutaj nie ma mowy o żadnych oszczędnościach czy cięciach. Dotyczy to też tych wielkich inwestycji, jak CPK. To będzie wielkie koło zamachowe wzrostu gospodarczego

- zaznaczył wicepremier.

W środę ma zostać podpisane polsko-brytyjskie porozumienie o współpracy ws. przygotowań do budowy CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jacek Sasin #cpk #koronakryzys

maa