Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Węgiel z RPA trafi do Polski. Jest umowa

Katowicki Bumech kupi węgiel energetyczny w Republice Południowej Afryki, aby poprzez zmieszanie go z surowcem produkowanym we własnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, zwiększyć ilość węgla oferowanego branży energetycznej w Polsce – wynika z komunikatu spółki.

Autor:

Grupa Bumech od wielu lat działa w branży wydobywczej, realizując kontrakty górnicze w Polsce i za granicą - m.in. w zakresie drążenia wyrobisk oraz serwisu i remontów maszyn. W 2020 r. Bumech kupił od czeskiego Energetycznego i Przemysłowego Holdingu (EPH) największą prywatną kopalnię węgla kamiennego w Polsce - Przedsiębiorstwo Górnicze (PG) Silesia.

Firma poinformowała w komunikacie, że właśnie podpisała umowę określającą warunki sprowadzania węgla energetycznego do Polski z Republiki Południowej Afryki. Surowiec ma trafiać do Polski drogą morską od listopada br. do końca marca 2024 r.

„Celem umowy jest powiększenie, przez grupę kapitałową Bumech, w której skład wchodzi kopalnia węgla kamiennego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, ilości węgla oferowanego klientom kopalni, przeznaczonego na potrzeby branży energetycznej w Polsce”

– napisano w komunikacie.

Ważna jest jakość

„Rozpoczęcie tej współpracy stanowi istotne wsparcie dla poprawy krajowych zdolności importowych węgla energetycznego oraz jest jednym z elementów niezbędnej dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych”

– uznała firma.

Jak uściśliła, zawarta umowa daje jej swobodę w ustalaniu ilości sprowadzanego do Polski węgla, przy założeniu, że w pierwszych miesiącach realizacji kontraktu sprowadzonych zostanie nie mniej, niż 50 tys. ton miesięcznie, a w miarę realizacji umowy nastąpi wzrost do 100 tys. ton miesięcznie.

Bumech zapewnia, że podczas procesu wyboru oferty położono szczególny nacisk na znalezienie oferenta gwarantującego dostawę węgla o ściśle określonych parametrach i jakości, koniecznych do zapewnienia produkcji z tego surowca mieszanek odpowiednich dla polskich klientów.

„To kluczowe z punktu widzenia potrzeb naszych klientów, którzy oczekują konkretnego produktu oraz naszych wymogów produkcyjnych” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Bumechu Artur Siewierski. Jak zaznaczył, prace nad doborem źródła produktu zbliżonego parametrami do polskiego węgla trwały cztery miesiące.

Siewierski dodał, że firma chce uczestniczyć w całym procesie produkcyjno-logistycznym, dzięki czemu będziemy pewna jakości.

Zwiększona podaż 

„Tylko takie podejście pozwoli nam realizację naszego głównego założenia, że dzięki sprowadzeniu surowca z zagranicy i poddaniu go obróbce z wykorzystaniem węgla z kopalni Silesia, istotnie zwiększymy podaż takiego surowca, na który czekają nasi kontrahenci”

– wskazał szef Bumechu.

Pobieraniem próbek w kopalni, a następnie w porcie załadunku i ich analizą, ma zająć się podmiot biegły w dziedzinie inspekcji, weryfikacji, badań i certyfikacji surowców: Société Générale de Surveillance (SGS).

Zaświadczenie Société Générale de Surveillance ma być ostateczne i wiążące dla stron umowy. Będzie mogło być wykorzystywane do rozliczeń. Cena zakupu węgla przez Bumech będzie uwzględniała rzeczywistą cenę zakupu surowca przez sprzedającego, koszty spedycji, przeładunku w porcie, rozliczeń oraz opłatę dla sprzedającego. Płatność ma być dokonywana pod warunkiem dochowania jakości surowca.

Należąca do Bumechu kopalnia Silesia położona jest w Czechowicach-Dziedzicach, ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej łączne zasoby węgla szacowane są na ok. 500 mln ton. Kopalnia ma koncesję na wydobycie do końca sierpnia 2044 r. 

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane