Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ważny apel arcybiskupa Skworca

Do ofiarności, służby i bezinteresowności w budowaniu przyszłości Polski wezwał w niedzielę metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Trzeba ponowić wezwanie o Ducha Świętego jako siły gromadzenia, jedności, przemiany i misji – wskazał.

abp Skworc
abp Skworc
twitter.com/screenshot/@Maciej72775048

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości abp Skworc przewodniczył mszy za ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

W ciągu dekad i lat prowadzących do odzyskania niepodległości do skarbca +ojczyzna+ wielu wrzucało wiele, wielu też wrzucało wszystko – swoje życie. Nasza niepodległość zbudowana jest na ofiarności całych pokoleń, gotowych na poświęcenie życia i mienia dla dobra ojczyzny

- powiedział w homilii metropolita.

Dziś – przekonywał – Polacy powinni włączyć się w budowanie przyszłości ojczyzny „tą samą wypróbowaną, bo skuteczną metodą – duchem ofiarności i ofiary, służby i bezinteresowności”. Jak dodał, wzorem jest ofiara Chrystusa, od którego poprzednie pokolenia uczyły się oddania ojczyźnie do końca.

Uczmy się zatem takich postaw – ofiary i ofiarności, służby i bezinteresowności, wbrew reklamowanej konsumpcji i w opozycji do rozkładającego wszystko praktycznego materializmu

- zaapelował.

W homilii arcybiskup przypomniał, że choć 11 listopada 1918 roku odrodziła się, po 123 latach, niepodległa Polska, wcześniej „urodziła się ona w sercach i umysłach naszych przodków, którzy nie chcieli służyć zaborcom”.

Przypomniał zasługi duchownych w odrodzeniu narodowym i religijnym społeczeństwa polskiego. Tworzyli oni bractwa i stowarzyszenia skupiające Polaków wokół obrony wiary katolickiej, języka ojczystego, a także działalności charytatywnej, edukacyjnej czy kulturalnej – wskazał.

W ten właśnie sposób rodziło się polskie społeczeństwo obywatelskie” - powiedział hierarcha. Zaznaczył, że w polskim odrodzeniu narodowym brali też udział nie tylko katolicy, ale i chrześcijanie innych wyznań. Niewątpliwie powstanie II Rzeczypospolitej wzmocniło pragnienie powrotu do macierzy wśród Górnoślązaków

- zaznaczył.

Abp Skworc dodał, że za wolnością Polski i Polaków opowiadali się także papieże z XIX i XX w., wśród nich Pius IX, który w 1877 r., kiedy droga Polski do niepodległości była jeszcze daleka, przyjął w Watykanie pięciuset polskich pielgrzymów. Podarowali mu oni ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.

Hierarcha przypomniał, że okres II Rzeczypospolitej był „pasmem zmagań z wrogami zewnętrznymi i rozbiciem wewnętrznym”, a krótko później doszło do II wojny światowej; po niej miały miejsce „bratobójcze walki i dziesięciolecia znaczone krzyżami ofiar w Poznaniu, Gdańsku i Katowicach, aż do pamiętnego roku 1989, kiedy ostatecznie zwyciężyła solidarność, jako ewangeliczna cnota społeczna, zasiana słowem i modlitwą papieża z rodu Polaków”. Przypomniał wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1979 r. w Polsce słowa o odnowieniu polskiej ziemi.

Kiedy stajemy na progu nowego stulecia – mając świadomość zewnętrznych zagrożeń i wewnętrznych deficytów – trzeba ponowić wołanie o Ducha Świętego, który objawia się jako siła gromadzenia, jedności, siła przemiany i misji

- podkreślił metropolita katowicki.

Nawiązując do słów Jana Pawła II wezwał do dbania o kulturę, która jest „największym motorem historii”, a nie polityka czy „ubóstwiana dziś ekonomia”. Przekonywał, że treścią języka kultury są wartości, dzięki którym tworzą się więzi między ludźmi. „Kultura jest spoiwem zbiorowości, czynnikiem integracji, podstawą trwania i rozwoju społeczności; umożliwia integralne widzenie i rozwijanie człowieka, domaga się też poszanowania tożsamości i odrębności różnych społeczności” - przekonywał.

We mszy brali udział m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, prezydenci miast i parlamentarzyści.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#abp Skworc #Katowice #100 lecie odzyskania niepoległości

redakcja