Warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska wysłała niedawno do dyrektora jednej ze szkół podstawowych w Warszawie zapytanie, dotyczące „przestrzegania w szkole zasady neutralności religijnej”. Pojawiają się spekulacje, że powodem skierowania do dyrektora pytania była gazetka ścienna poświęcona Wielkanocy. - Zasady wspomnianej przez radną Diduszko-Zyglewską, ani innej, zbliżonej treściowo, nie zawiera żaden przepis polskiego prawa - tłumaczą eksperci Instytutu Ordo Iuris.
O sprawie informuje na swoich stronach Instytut Ordo Iuris, do którego zwrócił się niedawno dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Warszawie. Powodem bylo zapytanie, które otrzymał od warszawskiej radnej, Agaty Diduszko-Zyglewskiej, szefującej stołeczznej Komisji Kultury i Promocji.
Radna miała zapytać dyrektora o przestrzeganie w szkole „zasady neutralności religijnej publicznej jednostki edukacyjnej". Domniemanym powodem skierowania pisma do dyrektora miałaby być ścienna, szkolna gazetka poświęcona Wielkanocy.
W związku z prośbą dyrektora placówki, eksperci Ordo Iuris przygotowali ekspertyzę dotyczącą kwestii poruszonej przez Diduszko-Zyglewską.
„Zasady wspomnianej przez radną Diduszko-Zyglewską, ani innej, zbliżonej treściowo, nie zawiera żaden przepis polskiego prawa. Co więcej, zasada ta stoi w sprzeczności z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Prawo oświatowe jednoznacznie zobowiązuje szkoły do respektowania chrześcijańskiego systemu wartości oraz rozwijania wśród uczniów poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Z kolei Konstytucja RP przypomina, że polska kultura jest zakorzeniona w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu. Obowiązkiem szkoły jest zatem uczyć o polskiej kulturze, a nie ją redefiniować”
- informuje Instytut Ordo Iuris.
Eksperci tłumaczą, że częste powoływanie się na "neutralność światopoglądową" w oparciu o art.25 ust. 2 Konstytucji RP jest niedokładne, gdyż w przepisie mowa o "bezstronności" i jak podkreślają prawnicy OI, w określonym kontekście oznacza ona coś zupełnie innego niż "neutralność".
"Bardzo trafnie te różnicę uchwycił Sąd Apelacyjny w Szczecinie, który w jednym z wyroków stwierdził, że bezstronność światopoglądowa oznacza „życzliwe zainteresowanie” i „życzliwe podejście” do religijności"
- zauważają eksperci Ordo Iuris.
- Trzeba wyraźnie podkreślić, że Konstytucja RP oraz przepisy prawa oświatowego nie tylko nie zakazują obecności symboli religijnych ani nie rugują religijności z przestrzeni szkolnej, lecz potwierdzają, że szkoła jest miejscem otwartym na ekspresję religijną uczniów oraz zobowiązują do edukacji o polskiej kulturze zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu. Świeckość szkoły była standardem w PRL, ale Trybunał Konstytucyjny orzekł w 1991 r., że jest sprzeczna z zasadą demokratycznego państwa prawnego, która nadal obowiązuje
- mówi dr Marcin Olszówka, ekspert OI.